Таг: Датотека

Поправање на WordPress: 'Накратко недостапен за закажано одржување. Проверете ја грешката во минута

Затоа наидов на овој проблем. Независно од она што го направив мојот WordPress инсталација покажа глупава грешка која гласи: Накратко недостапен за закажаното одржување. Проверете во минута. Fig.01: Како да се поправи накратко недостапен за планираното одржување Грешка во WordPress Еве ...

Линукс Нано уредник објасни за почетници (10 примери)

Линукс Нано уредник објасни за почетници (10 примери) Ние во HowtoForge веќе го опфатиле уредникот Вим во детали. Но, Vim не е единствениот уредник на командната линија што го нуди Линукс. Постојат неколку кои се популарни меѓу еден дел од корисниците на Линукс или други. Значи, со ...

Даунлоадирај датотеки со Wget на Линукс Шел - Објаснување и примери

Даунлоадирај датотеки со Wget на Линукс школка - Објаснување и примери Дали сте новинар на Линукс? Дали барате алатка од командната линија која може да ви помогне да ги преземете датотеките од Интернет? Ако вашиот одговор на двете овие прашања е да, тогаш си дојден ...

Преземање на Ubuntu 17.04 со Zsync, заштеда на пропусен опсег цена

zsync може екстремно да ја намали големината на преземањето, така што е погодна за огромни ISO трансфери на слики. За ваша информација, Ubuntu обезбедува .zsync датотеки за сите ISO слики. Можете да ја користите конзолата zsync за да го добиете ослободувањето на 17.04 без да го симнете од нула целиот 1.5GB. Јас пишувам …

Како да се кандидира .appimage пакет на Ubuntu

AppImage е универзален формат на софтверски пакет за сите дистрибуции на GNU / Linux. Овој формат го направи вашиот софтвер "инсталација" исклучително полесен: за да го извршите ГИМП, на пример, само треба да преземете една датотека во .appimage формат, да ја стартувате со неколку кликања, и GIMP работи. Не ти требаат ...

Зачувајте ги сликите од Windows папката како HTML-датотеки

Snap2HTML е бесплатна пренослива програма за Microsoft Windows уреди кои ви овозможуваат да преземате снимки од папките на Windows и да ги зачувате како HTML датотеки. Додека може да пристапите до датотеките директно на Windows со помош на Windows Explorer или трети лица, алтернатива на Explorer, како што е Total Commander, функционалност ...

Како да поставите swap датотека на Linux

Swap е суштински дел од Linux и како управува со програмите. Со тоа, корисниците на Линукс можат да ја суспендираат на RAM меморија, па дури и да доделат дополнителна меморија за програми што ќе ги користат кога ќе истече физичката RAM меморија. Доволно е да се каже, секој треба да користи своп. На традиционалните Linux дистрибуции, ...

Како да поправите грешки во преземањето на датотеки во прелистувачот на Google Chrome

Грешки при прелистување се прилично чести во сите веб прелистувачи. Сепак, ние треба да разбереме дека зад секоја грешка постои техничка страна или можеби проблем што го прави тоа да се случи. Ние во TheWindowsClub вложуваме напори за смена на ...

Како да поставите сервер за пошта со PostfixAdmin на CentOS 7

Во оваа статија ќе ви покажеме како да поставите и конфигурирате сервер за пошта со PostfixAdmin, Postfix, Dovecot и SQLite на CentOS VPS. PostfixAdmin е веб-интерфејс базиран на PHP, кој ви овозможува да управувате со виртуелни домени и корисници за Postfix-пошта транспорт ...

nnn: Огнен брз терминален прелистувач на датотеки за про Линукс корисници

Запомни Googler, командната линија интерфејс Google клиент и Buku, командната линија обележувач менаџер? И двајцата ги покривме минатата година. И сега, јас сум назад со друга командна линија апликација, nnn од истиот развивач на Googler & Buku. nnn nnn е прелистувач на датотеки. Тоа е екстремно лесна ...

Овозможи Контекстно мени 'Нов документ' во Ubuntu 17.04 Nautilus

Стандардниот прелистувач на Nautilus-датотеки нема опција "Нов документ" во контекстното мени (менито со десен клик) во мојата свежа инсталирана Ubuntu 17.04 Unity Desktop. Кога ќе кликнете со десното копче на празно место во Nautilus или Ubuntu Desktop, ќе најдете дека недостасува опцијата "Нов документ" во скокачката ...

Неодамнешни датотеки Индикатор - Лесно да ги пронајдете неодамна користените датотеки

Како да ги пронајдете неодамна користените датотеки во Linux Ubuntu користејќи "Applet Applicator Applet". Инсталирајте го индикаторот за неодамнешни датотеки во Ubuntu за да пронајдете датотеки што се користат неодамна. Стандардно, апликацијата ја прикажува листата на неодамна користените 10-датотеки. Инсталирај индикатори за неодамнешни датотеки Ве молиме имајте во предвид ...

Документирање на LEMP Stack со Docker-Compose на Ubuntu

Dockerizing LEMP Stack со Docker-Compose на Ubuntu Docker-Compose е алатка за командната линија за дефинирање и управување со повеќе-контејнерски докерски апликации. Компонира е скрипта за питон, може лесно да се инсталира со командата pip (пип е команда за инсталирање на Python софтвер од пакетот за питон ...

Како да им овозможите на корисниците безбедно да ги уредуваат датотеките користејќи sudoedit на Linux

Како да им овозможите на корисниците безбедно да ги уредуваат датотеките користејќи sudoedit на Linux Да претпоставиме дека сте систем администратор во компанија каде тимовите најчесто работат на Линукс со ограничени привилегии. Сега замислете ситуација каде што членовите на еден од тимовите - како дел од некои нови ...

Хибрид: крос-платформски видео конвертор

Hybrid е повеќе-платформски видео конвертор за Linux, Mac OS X и Windows кој користи разни алатки за конвертирање на мултимедијални датотеки. Има многу алатки таму што може да ги користите за да конвертирате видео датотеки. Ние разгледавме еден куп од нив во текот на ...

Хром: Скенирајте ги датотеките со Metadefender пред да ги преземете

Metadefender за Chrome е бесплатна прелистувачка екстензија за Google Chrome која можете да ја користите за да извршите безбедносни скенирања врз датотеките пред да ги преземете. Metadefender е популарна услуга за анализирање на малициозен софтвер која ги скенира датотеките што ги испраќате до повеќе од 40 различни антивирусни и ...

Onionshare: безбеден пренос на датотеки со помош на Tor

Onionshare е бесплатна програма со отворен код за Windows, Mac OS X и Linux која ви овозможува пренос на безбедноста на датотеките користејќи Tor. Споделувањето на датотеки не се променило толку многу во последните десетина години. Можете да испраќате датотеки до други корисници во ...

MediaHuman Audio Converter конвертира повеќе аудио-датотеки

Иако новите мобилни телефони и MP3 плеерите ги поддржуваат речиси сите стандардни аудио формати, старите уреди можеби нема да можат да репродуцираат AAC или M4A формати. Покрај тоа, понекогаш, ние добиваме датотеки од различни диктафони кои не играат на нашиот компјутер на Windows, како и ...

Преземи Windows 10 Изградба на 15048 ISO слики

Пред неколку дена Мајкрософт го објави 10 15048 за 10 за Windows Insiders. Бидејќи станува збор за Fast Ring, официјалните ISO слики не се достапни. Еве како можете да направите свој ISO слики за да го инсталирате овој изграден од нула. За да добиете Windows XNUMX ...

Инсталирај Keepass Password Manager на Ubuntu Linux

Инсталирај го KeePass менаџерот за лозинки на Ubuntu Linux Systems. KeePass е слободен менаџер за лозинки со отворен код, кој ви помага да управувате со вашите лозинки на сигурен начин. Можете да ги ставите сите ваши лозинки во една база на податоци, која е заклучена со еден господар клуч или клуч ...