Таг: датотеки

Како да ја дешифрирате Jaff Ransomware: алатката за безбедност може да ги отклучи шифрираните датотеки

Истражувачите за безбедност откриле слабост во повеќе вообичаениот ransomware на Jaff, што овозможува да се отклучат датотеки што се чуваат за откуп од страна на нападот. Таа слабост може да се експлоатира со бесплатна алатка креирана од истражувачите во Лабораторијата Касперски, која е способна да ...

Cloudtag ви овозможува да испраќате и споделувате датотеки со помош на Hashtag

Многу пати сакаме да споделуваме датотеки, софтвер и сл. Со нашите пријатели, роднини, соиграчи, итн. Постојат стотици методи со кои можете да го направите тоа. Од користење на пенкало на различни онлајн алатки, можете да земете помош од било што. Сепак, проблемот ...

OneDrive датотеки на барање е достапно за Windows Инсајдерите

Дона Саркар објави денеска дека функцијата OneDrive Files on Demand започнува да се претвора во Windows Инсајдери со ажурирање на Windows 10 падот на креаторите. Ако сте на Windows 10 изгради 16215, ќе ја имате оваа функција некогаш денес или во текот на следните неколку дена. Но ...

Dropbox ја потврдува поддршката за апликациите Датотеки во iOS 11

Apple ја објави апликацијата Датотеки како дел од iOS 11 на сцената на WWDC 2017, велејќи дека, покрај документите на уредот и iCloud Drive, апликациите за складирање на трети лица ќе можат да се интегрираат со датотеки. Сега, еден од тие партнери, Dropbox, потврди дека ...

Kaspersky датотеки Антимонополски жалби против Мајкрософт во Европа преку Windows Defender

Руската мултинационална антивирусна компанија, Kaspersky поднесе антимонополски жалби против Мајкрософт во Европа наведувајќи дека гигантскиот софтвер ја користи својата доминација на пазарот на ОС за да го промовира сопствениот безбедносен софтвер, Windows Defender на сметка на корисниците. Поднесување жалби до Европската комисија и ...

Како да се запре автоматско отповикување на датотеки во Safari на macOS

Safari не добива многу внимание на macOS, па дури и на iOS. На двете платформи, достапни се гиганти како Firefox и Chrome. Корисниците кои претпочитаат брзина и карактеристики кои ги нуди ниту еден, не мора да компромис и да користат Safari. На macOS, Safari нема многу ...

Патент на Фејсбук на Фејсбук што ги зема тајните фотографии за да ги открие вашите емоции

Фејсбук полека мигрирал на други платформи од нејзиното лансирање. Но, неодамнешното пријавување на патент покажува дека потенцијално може да се внимава на нешто позначајно: вашата веб камера. CBInsights пријави дека патентот во прашање ќе биде за систем кој ќе користи паметен телефон или ...

Како да играте FLAC-датотеки на iPhone и iPad во iOS 11

Наскоро ќе можете да репродуцирате FLAC-датотеки на вашиот iPhone или iPad со iOS 11! Ако сте audiophile кој сака да ја задржи вашата музика во FLAC формат, се чини дека ќе можете да ги пуштите овие датотеки на вашиот iPhone или iPad кога iOS 11 ...

Рацете со iOS 11: нов контролен центар, редизајнирана продавница за апликации, додатоци за датотеки и повеќе

Hands-on со iOS 11: нов контролен центар, редизајнирана продавница за апликации, додатоци за датотеки и повеќе По главниот настан во понеделникот, Apple го објави својот најнов iPhone оперативен систем, iOS 11, за програмери. iOS 11 нема да биде достапен за јавни бета тестери до јуни, а општата јавност ќе треба ...

Управувајте со драјвери за уреди во папката за чување на возачот со DriverStore Explorer

Ако сте основен корисник на Windows за долго време, можеби исто така би требало да знаете дека секој драјвер за уред кој го инсталирате на вашиот основен Windows оперативен систем е зачуван во системска папка со име "DriverStore". Тоа е колекција на пакети на драјвери за доверливи патеки од трети лица ...

Безбедносните грешки во екранот за најавување на Ubuntu би можеле да дозволат некој да пристапи до вашите датотеки

Безбедносна ранливост е откриена на екранот за најава на Ubuntu, и им дава на потенцијалните напаѓачи неовластен пристап до вашите датотеки. Прашањето се однесува на LightDM, менаџерот за прикажување кој го овластува најавниот екран за Greeter Unity и влијае и на Ubuntu 17.04 и на Ubuntu 16.10. LightDM не ...

Како да споделувате датотеки со AirDrop за iPhone или iPad веднаш

AirDrop ви овозможува брз и лесен пренос на датотеки помеѓу iPhone, iPads и Mac. Ажурирано Мај 2017: додадени нови слики од екранот и ажуриран текст за да ги одразат промените во iOS 10. Користење на Bluetooth 4.0 ниска енергија за емитување, откривање и преговарање за врски и точка-до-точка Wi-Fi за пренос на информации AirDrop ...

[Преглед] Му Музички плеер: изгледа добро, не е толку добар

Во една претходна напис за помалку познати музички плеери на Линукс, читателот Габор Балинт ме извести за друг нејасен музички плеер Му. Како што сакам да експериментирам со нови апликации, особено ако тоа е софтвер со отворен код, решив да го пробам, а сега јас ...

Yup, ова е најдобриот конвертор на звук за Ubuntu

Иако имам тенденција да проследувам музика од облакот кога сум на мојот десктоп компјутер, претпочитам да преземам и репродуцирам локални аудио датотеки кога слушам подкасти и аудио книги во движење. Претходно оваа недела ми требаше да го претворам магацинот на стари аудио книги од ...

Топ клиентите на 5 Torrent за Windows 10

Пред да погледнеме некои од најдобрите клиенти за Torrent за Windows 10, дозволете ни да разбереме кои се торентите. Датотечните датотеки се оние мали фајлови кои овозможуваат префрлање на поголеми датотеки ефикасно преку BitTorrent протоколот. Овие мали датотеки содржат информации за тоа каде ...

Сите преземени скрипти на Кели за катче

Корнер на Кели беше популарна локација кога Windows XP царуваше врховен во светот на оперативните системи. Создаден од Кели Териот, Мајкрософт МВП, понуди стотици скрипти, датотеки со регистар и извршни датотеки за поправка, менување или подобрување на оперативниот систем на Windows. Додека повеќето ...

Инсталирај Grive2 клиент на Google Drive Desktop за Linux Ubuntu

Grive2 е неофицијален клиент на Google Drive Desktop за Linux Ubuntu Systems. Тоа е клиент на Google диск со поддршка за новиот APL-от за ресетирање на диск и делумна синхронизација. Тоа едноставно ги презема сите датотеки на вашиот Google Drive во тековниот директориум. Откако ќе направите некои ...

Зачувајте ги сликите од Windows папката како HTML-датотеки

Snap2HTML е бесплатна пренослива програма за Microsoft Windows уреди кои ви овозможуваат да преземате снимки од папките на Windows и да ги зачувате како HTML датотеки. Додека може да пристапите до датотеките директно на Windows со помош на Windows Explorer или трети лица, алтернатива на Explorer, како што е Total Commander, функционалност ...

FSearch Бета 2 е пуштен на слобода - Инсталирајте ја алатката FSearch File Finding

FSearch бета 2 се издава со подршка за подршка на знаци при пребарување и поддршка за utf8. Исто така, дава опција за исклучување на датотеки со точни совпаѓања. FSearch е алатка за брзо пребарување на датотеки за оперативни системи на ГНУ / Линукс, инспирирана од Everything Search Engine. Напишано е во C и ...

EaseUS Обнова податоци Волшебникот: Ефикасна Обнова податоци решение

Ја разгледавме бесплатната верзија на EaseUS Data Recovery Wizard. Тоа е потенцијално решение за обновување на податоците. Ако сте ги изгубиле или случајно ги избришале вашите датотеки од вашиот компјутер, оваа апликација може ефикасно да ги обнови вашите датотеки во погрешно време. Процесот на опоравување е многу ...