Таг: HTTP

Ubuntu 17.04 "Zesty Zapus" Сите вкусови Превземи врски

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus е објавен денеска во четвртокот, 13 април 2017. Ова е листа на сите Ubuntu 17.04 Desktop Official Flavours преземање на линкови за директна врска, torrent и zsync. Оваа листа ги вклучува 9 вкусите (Ubuntu до новата верзија Ubuntu Budgie) во 64 бит и ...

Како да пренасочите HTTP сообраќај кон HTTPS во Nginx и Apache

Во ова упатство, ние ќе ви покажеме како да пренасочите HTTP сообраќај кон HTTPS во Nginx и Apache. Секогаш треба да користите HTTPS наместо HTTP за да ја заштитите вашата веб-страница, дури и ако не се справува со чувствителни комуникации. Главните причини за користење на HTTPS се: ...

Превземи Линкови и роуминг за Линукс Нане 18.1 LTS Серена Сите изданија

Оваа листа ги прикажува линковите за преземање за сите четири изданија на Linux Mint 18.1 "Serena" GNU / Linux оперативниот систем. Linux Mint Serena е верзија на LTS која ќе биде поддржана до 2021. Оваа листа обезбедува редовни и torrent torrent преземања врски, вклучувајќи ги и официјалните соопштенија, порака белешки, огледала, и ...

Ажурирање на Линукс кернелот 4.11 RC1 На Ubuntu

Линукс кернелот 4.11 RC1 е пуштен на слобода. Инсталирајте и ажурирајте го Linux Kernel 4.11 RC1 на Ubuntu Systems. Објавувајќи го објавувањето, Линус напиша: "Па поминаа две недели, прозорецот за спојување заврши, и 4.11-rc1 е обележан и истуркан. Ова изгледа како прилично ...

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Бета 1 Released

Ubuntu 17.04 "Zesty Zapus" Бета 1 сега е пуштен на слобода. Ова ги содржи сликите за Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio и Xubuntu. Бета 1 вклучува голем број на софтверски ажурирања кои се подготвени за пошироко тестирање. Ова е уште рано ...

Топ бесплатни форумски форуми за брзо назад линк (Ажурирано)

Форум објавување сајтови сајтови кои ви дозволуваат да комуницира со други луѓе со објавување на коментари. Повеќето форуми за објавување на форумот им овозможуваат на посетителите да го објавуваат своето мислење на форумот. Ако сакате да објавувате пораки во форумот, треба да креирате сметка. На ...

Linux Kernel 4.9.10 Released - Ажурирај Линукс кернелот на Ubuntu

Линукс кернелот 4.9.10 објавен. Сите корисници на серијата 4.9 кернели мора да ги надградат. Инсталирајте го кернелот 4.9.10 на Ubuntu Systems. Linux Kernel 4.9.10 носи вкупно 72-датотеки, 463-вметнувања и бришење на 290, што го прави главното ослободување. Објавувајќи го објавувањето, Грег Кроах-Хартман рече: "Јас сум ...

Ажурирање на Линукс кернелот 4.10 rc7 На Ubuntu

Ажурирање на Linux Kernel 4.10 rc7 на Ubuntu Systems. Linux Kernel 4.10 rc7 се објавува со поправки на драјвери и подобрувања поврзани со вмрежување, GPU и HID сметки. Објавувајќи го објавувањето, Линус рече: Како и да е, rc7 е прилично мал, со околу половина се поправки на возачот (мрежно поврзување, графичкиот процесор и ...

TOP 50 + ДИРЕКТНО ОДОБРУВАЊЕ СТАТУС ДИРЕКТОРАЦИЈА СТРАНИ | СТАТУТ ЗА ДОСТАВУВАЊЕ НА ЧЛЕНОВИ НА САД, Велика Британија, Индија 2017

Член поднесување во статија directoriesis многу брз и лесен начин за врската зграда или линкови метод во водечки пребарувач. Сега тука ние уредување многу високо страница ранг статија поднесување сајтови. Ние би сакале да ви ве советуваме да ја поднесете вашата статија оваа подолу сајтови. ...

Како да инсталирате Linux кернел 4.10-rc2 На Ubuntu Systems

Ажурирајте во Linux Kernel 4.10-rc2. Терминални команди за инсталирање на Linux Kernel 4.10-rc2 на Ubuntu 16.10 и Убунту 16.04 системите. Линукс кернелот 4.10-rc2 поправа грешка во изградбата, управува со vlan и додава поддршка за RTL8168 дополнителна картичка. Таа, исто така, носи различни поправки за архитектура и мрежни прашања. Најавувајќи ...

Linux Kernel 4.9-RC4 Released - Како да инсталирате Linux кернел 4.9-RC4 На Ubuntu

Линукс кернелот 4.9-RC4 објавен. Еве како да инсталираме Linux Kernel 4.9-RC4 во Ubuntu и Linux Mint Systems. Ажурирајте ја кернелот 4.9-RC4, кој е издаден со разни поправки за мрежно поврзување и ажурирања на драјвери. На пример, изворните пораки на Git се ажурирани за да користат https преку http и ...

400 корисни веб-сајт за да добиете подобра оптимизација

Совети за да добиете Backlink од форумот: 1: Пред да се регистрирате на форумот, проверете дали форумот ви овозможува да поставите следна врска и проверете ја ДР на форумот, бидејќи вашата намера е да добиете квалитетни врски од веб-страницата на форумот. 2: Откако ќе ...

Преземи глувче 15.3 GNU / Linux

Еве ги длабоките линкови за преземање на 15.3 плус некои огледала. XINUMX се ослободува неодамна на 15.3 септември 13. deepin 2016 се ослободува за 15.3 и 32 битните десктоп компјутери. И можете да прочитате за тоа како да се провери проверка на ISO датотеки на крајот на статијата. ...

LibreOffice командна линија: Конвертирај повеќе датотеки PPT до ODP

PPT е форматен бинарен формат на Microsoft Office, заедно со DOC и XLS. Оваа командна линија покажува како да конвертирате повеќе PPT датотеки во ODP-датотеки. Ова може да се смета како конверзија на документи на Microsoft PowerPoint на LibreOffice Impress. Ние користиме некои PPT датотеки од ...

Како да го поставите Apache со поддршка за HTTP / 2 на Ubuntu 16.04

HTTP / 2 е првиот главен HTTP протокол надградба од 1997. Главната цел на HTTP / 2 е да се намали латентноста, да се намали вкупниот број TCP конекции, со што се подобрува брзината на оптоварување на страницата во веб прелистувачите. HTTP / 2 е наназад компатибилен со HTTP / 1.1, сите семантики на апликацијата на HTTP се исти, ...

Како да директориуми за заштита со лозинка со mod_authn_dbd и MySQL на Apache (Debian 8)

Во ова упатство се објаснува како да се заштитат веб директориумите (со корисници од MySQL база на податоци) со mod_authn_dbd на Apache2 на серверот Debian 8 (Jessie). Тоа е алтернатива на обичните текстуални лозинки обезбедени од mod_auth и ви овозможува да користите нормална SQL синтакса за ...

Ограничување на стапката со nginx

Оваа статија објаснува како да го користите nginx HttpLimitReqModule за да го ограничи бројот на барања за дадена сесија. Ова е корисно, на пример, ако вашиот сајт е зачукуван од бот кој прави повеќе барања во секунда и на тој начин го зголемува оптоварувањето на серверот. Со …

Надградба од Debian 6 Стискање со ISPConfig и курир / постфикс за Debian 7 Wheezy

Овој How-To е составен од Howtoforge User @ manarak од следните два извори и се дополнува со дополнителни поправки. Falko: Како да го надградам Дебианското притискање на Wheezy Jeppe: Надградба на Debian 6 притискање на Debian 7 Wheezy со ISPConfig Исто така Ви благодарам Додека помогнавте ...

Како да кеширам статички датотеки на nginx

Ова упатство објаснува како можете да го конфигурирате nginx за поставување на HTTP заглавието и максималната возраст на HTTP заглавието на статички датотеки (како што се слики, CSS и Javascript датотеки) на Cache-Control HTTP заглавје до датум во иднина, така што овие датотеки ќе биде …