Таг: Инсталирај

Сценарио: Инсталирајте Joomla 3.7 на CentOS / Fedora VPS

Во еден од нашите претходни објави, објаснивме како да инсталирате Joomla 3 на Ubuntu 14.04. Joomla е систем за управување со содржини (CMS за кратко) - ова е лесен софтвер кој ви овозможува да градите веб-страници и да управувате со содржината на вашите веб-страници полесно ...

Инсталирај GNU Пари Сметководство Софтвер На Линукс Убунту

Инсталирај го GNU Cash финансиски-сметководствениот софтвер за Linux Ubuntu. GNU Cash е дизајниран да биде лесен за користење, но моќен и флексибилен, GnuCash ви овозможува да ги следите банкарските сметки, акции, приходи и трошоци. Како брзо и интуитивно да се користи како регистар на чекори, се базира на ...

Инсталирај го Chatty Twitch Chat Client во Ubuntu 16.04, 17.04

Chatty, отворен извор на Twitch клиент за разговор врз основа на Java, сега го достигна ослободувањето на 0.8.6 со некои нови функции и поправки на грешки. Избегнете разговор клиент за секој кој сака да проба нешто ново и различно од webchat, но не сака комплексноста на IRC ...

Како да го инсталирате најновото GnuCash 2.6.16 во Ubuntu 16.04, 17.04

Додека Ubuntu складиштата нудат само стари верзии на GnuCash, еве како да ја инсталирате најновата верзија на финансиски-сметководствениот софтвер, GnuCash 2.6.16, Ubuntu 16.04, Linux Mint 18 и Ubuntu 17.04. GnuCash е бесплатен мал финансиски бизнис-сметководствен софтвер дизајниран да биде лесен за користење, но моќен и флексибилен. ...

Wine 2.10 Released - Инсталирајте ја најновата винска верзија на Ubuntu

Виното 2.10 се ослободува. Инсталирајте ја последната верзија на Wine на Ubuntu Linux Systems. Виното 2.10 доаѓа со првична верзија на драјверот со Android графика. Таа, исто така, носи разни решенија, како што се поддршка за речник во WebServices и одреден број на Direct2D поправки. Инсталирај го виното ...

Инсталирај го G'MIC 2.0 приклучокот за GIMP во Ubuntu Linux преку PPA

Инсталирајте G'MIC приклучок за GIMP уредувач на слики во Ubuntu Linux. G'MIC е полнофункционален GIMP приклучок за обработка на слики. Најновото издание, G'MIC 2.0 доаѓа со нов разновиден интерфејс, базиран на Qt. Таа, исто така, носи паметни бои, оригинален автоматски филтер за боење со линија. G'MIC ...

Како да инсталирате PyCharm Professional 2017.1.3 во Ubuntu 16.04, 17.04

Професионалната верзија на PyCharm IDE 2017.1.3 сега може лесно да се инсталира преку PPA складиштето (неофицијално) во Ubuntu, иако има официјален Linux tarball достапен. Иако GetDeb складиштето ја одржува најновата заедничка верзија на PyCharm IDE за корисниците на Ubuntu, нема PPA ...

Сега едноставно лебди над линкот ќе го инсталира овој банкарски тројанец

Malware вградени во малициозни линкови се многу чести. Во таков малициозен софтвер, на корисникот е побарано да кликне на линкот за малициозен софтвер да ја извршува својата работа. Но, истражувачите во Тренд Микро неодамна изложија малициозен софтвер кој само треба да го лебдиш глувчето над ...

Како да инсталирате FreeType 2.8 во Ubuntu 16.04, 17.04

FreeType, слободна достапна софтверска библиотека за да се направат фонтови, достигна ослободување на 2.8. Еве како да го инсталирате преку PPA во Ubuntu. FreeType 2.8 има целосна поддршка за CFF2 и OpenType Variation Fonts, нова функција `FT_Face_Properties ', 25 повеќе скрипти додадени на авто-хинтер и ...

Инсталација и подесување Harmattan Conky Theme во Ubuntu Desktop

Harmattan е збир на задебелени теми кои прикажуваат десктоп додаток на Ubuntu десктоп со информации за датумот и времето, временската прогноза, брзината на мрежата и користењето на системските ресурси. За оние кои сакаат да ја пробаат оваа замислена тема, тука е чекор по чекор како да се постави ...

Инсталирајте Управувач за осветленост во Ubuntu 16.04 и повисоко

Контролорот за осветленост е едноставна алатка со отворен код за контрола на осветленоста, RGB и температурата на боите на вашите прикази во Linux. Тоа ви овозможува да ја смените осветленоста на подобар степен на контрола, почнувајќи од 1% до 100%! Треба да се спомене дека го менува сегашното ...

Плазма десктоп 5.10 достапен за инсталирање во KUbuntu 17.04

Најновиот KDE Plasma 5.10 конечно беше направен во backports PPA, достапен за Kubuntu 17.04. Плазма 5.10 беше објавен пред една недела со следните карактеристики: Папка View е новиот стандарден приказ на работната површина. Среден клик за групирање / разделување на листата на апликации во панелот ...

Инсталирајте Qmmp Winamp-Like музички плеер на Ubuntu

Qmmp Музичкиот плеер е Winamp музички плеер за Linux Ubuntu. Qmmp 1.1.9 Music Player доаѓа со подобрена WASAPI поддршка и фиксни курсори поддршка во кожата кориснички интерфејс. Qmmp е популарен мултимедијален плеер сличен на музичкиот плеер на Winamp. Qmmp поддржува различни мултимедијални датотеки ...

Објавено од KDE Plasma 5.10 - Преземи и инсталирај го KDE Plasma 5.10

KDE Plasma 5.10 го прикажува папката View, која е новата стандардна Desktop. Таа носи некои икони стандардно и им овозможува на корисниците да ги ставаат сите датотеки или папки за кои сакаат да имаат лесен пристап. Контролите на нови медиуми се вклучени на екранот за заклучување што ја паузира музиката ...

Како да инсталирате SquirrelMail на CentOS 7

Squirrelmail е еден од најпопуларните веб-базирани e-mail клиенти напишани во PHP. Таа има вградена чиста PHP поддршка за IMAP и SMTP и е дизајнирана да ги направи сите страници во чист HTML 4.0 без потреба од JavaScript, за максимална компатибилност во прелистувачите. Неговата ...

темнина 2.2.5 Released - Инсталирајте ја апликацијата Фотографија Workflow за црно-бело

осветлена 2.2.5 објавена. darknable 2.2.5 е петта верзија на bugfix за 2.2 серијата на темна апликација. darktable е апликација за работа со отворен извор за фотографирање и суровини програмери. Виртуелна светлосна и темна соба за фотографи. Ги управува вашите дигитални негативи во база на податоци, ви овозможува да ги гледате ...

Darktable 2.2.5 додава нови камери Поддршка [Како да инсталирате]

Апликацијата за работа со фотографија Darktable го достигна ослободувањето на 2.2.5 пред неколку дена со некои нови функции, поддршка за нови камери и различни поправени грешки. Според белешката за изданието, Darktable 2.2.5 додаде база на поддршка за следните уреди: Canon EOS 77D Canon EOS 9000D Nikon D500 (14bit-некомпресиран, ...

Како да инсталирате G'MIC 2.0 преку PPA во Ubuntu 16.04, 14.04 и повисоко

G'MIC, генеричка, проширена и рамка со отворен код за обработка на слики, го достигна новиот голем 2.0 порака. Еве како да го инсталирате во Ubuntu преку PPA. Тимот на IMAGE на истражувачката лабораторија GRAYC во Каен / Франција со задоволство го објави објавувањето на новиот ...

Како да ја инсталирате најновата верзија на Eclipse на Ubuntu

Кратко: Оваа статија ви го покажува лесен начин да ја инсталирате најновата верзија на Eclipse на Ubuntu Linux. Ако сте во програмирање, секогаш можете да изберете да пишувате програми користејќи обични текстуални уредници. И тоа ќе работи за мали проекти со само неколку ...