Таг: Мајкрософт

Мајкрософт ќе започне преводи во живо за Skype и MS PowerPoint

Кога станува збор за добронамерна технологија, "Мајкрософт" е секогаш еден чекор понапред. Ние отсекогаш сме виделе дека техничкиот гигант базиран во Редмонд промовира инклузивна технологија за сите. Има работено на неколку проекти како што се BeMyEyes, Xbox Adaptive контролор и неколку такви иницијативи за различно ...

Windows Backup или Restore не успеа, Грешки 0x80070001, 0x81000037, 0x80070003

Windows има вграден систем за зачувување и обновување. Ако Windows Backup или Restore не успее со грешки 0x80070001, 0x81000037, 0x80070003, тогаш ова упатство ќе ви помогне да го решите проблемот. Исто така е можно дека можеби нема да можете да пребарувате до датотеките и папките ...

Мајкрософт потврди дека ќе го замени надвор од гаранцијата Surface Pro 4 со проблеми со екран на допир

Во ноември објавивме дека ажурирањето на фирмверот во јули оваа година се чини дека направи некои Surface Pro 4 екран осетливи на допир ефикасно неработен и дека се чини дека Мајкрософт би можел да биде убеден да ги замени погодените уреди ако не сте гаранција. Вклучени симптоми: Сите ...

Мајкрософт го купува FSLogix за да ја засили ефикасноста на виртуелизација на Office 365

Технологијата на FSLogix ќе го забрза времето потребно за вчитување кориснички профили во Outlook и OneDrive. Мајкрософт има стекнато FSLogix за обезбедување на апликации за да ја подобри брзината на вчитување на корисничкиот профил во апликациите, вклучувајќи Outlook и OneDrive. Решението е направено за мулти-облак средини ...

Вашата Windows 10 Pro лиценца не е истечена и Microsoft работи на фикс (ажуриран)

Не грижете се, вашата Windows 10 Pro лиценца не е истечена. Постои познат проблем со Microsoft Activation серверите и компанијата работи на фикс. Мајкрософт активациски сервери страдаа од грешка денес што предизвика многу корисници да видат порака дека нивните Windows ...

Мајкрософт е уште еден чекор поблиску до повторно ослободување на Windows 10 1809

Мајкрософт е уште еден чекор поблиску до повторно објавување на Windows 10 Октомври 2018 Update (верзија 1809) со новиот изграден 17763.107 за Инсајдерите. Мајкрософт денес е уште еден чекор поблиску до повторно ослободување на Windows 10 верзијата 1809, ака "Октомври 2018 Update" со друго кумулативно ажурирање за Windows Инсајдерите. ...

Мајкрософт го ослободи Windows 10 19H1 Преглед Изгради 18282 со нови функции

Во прилог на повторно ослободување на Windows 10 1809 оваа недела, "Мајкрософт" исто така го претстави новиот преглед на 19H1 за инсајдерите во Fast Ring. Мајкрософт објави 10 19H1 преглед 18282 XNUMX XNUMX за Инсајдерите во Брзиот прстен. Објавувањето на денешницата доаѓа на неколку ...

Windows 10 19H1 (Redstone 6) ја гради промената

Windows 10 19H1 (Redstone 6) ја гради промената Ажурирано на Ноември 14, 2018: Додавање на Windows 10 Insider Преглед изгради 18282. Мајкрософт го објави Windows 10 октомври 2018 ажурирање (верзија 1809) на јавноста и сега компанијата започна да се фокусира на следната надградба на функцијата Windows 10 ...

Мајкрософт таблата започна за образование клиенти со кул нови функции

"Мајкрософт" денес ја носи својата Whiteboard стан на своите клиенти за образование. Компанијата започнува преглед на Whiteboard for Edu, кој најмногу се фокусира на училиштата и учениците. Поентата на услугата е да им се овозможи на учениците да соработуваат едни со други и да им помогнат на наставникот ...

Самокриптирање на SSDs ранливи на напад, предупредува Мајкрософт

Софтверската базирана на целосна диск енкрипција (FDE) е околу долго време. Но, поновите солидни државни дискови (SSDs) користат FDE-базиран хардвер, каде што криптографските операции се изведуваат на AES копроцесорот, испечатени на дискот, наместо на процесорот на компјутерот на компјутерот. Овие типови на дискови се понекогаш ...

Како да го отклучите морето на крадците "The Huntress Figurehead

"Море на крадците" е еден од големите ексклузивни наслови на "Мајкрософт", и покрај тоа што не доби многу пофалби од критичарите на гејмерите, тој постигна релативен успех. Сега, бидејќи тоа е видео-игра која е секогаш онлајн, Microsoft е сигурно ...

Windows 10 - Како да скриете надградби

Со објавувањето на Windows 10, Microsoft воведе неколку промени во функционалноста на Windows Update. Задолжителни ажурирања за домашни корисници плус рестартирање (што можете да работите околу), кумулативни ажурирања кои треба да заштедат простор со текот на времето, истовремено намалувајќи ја флексибилноста на управувањето, а исто така, ...

Мајкрософт ослободува кумулативни надградби за Windows 10 1809, 1803 и 1703

Мајкрософт објави нови кумулативни ажурирања за Windows 10 1809, 1803 и 1703. Еве еден поглед на она што е вклучено во денешните надградби. Мајкрософт објави нови кумулативни надградби за Windows 10 1809 и Windows 10 1803. Исто така, го претстави конечниот кумулативен ажурирање за ...

Мајкрософт го превртува Windows 10 19H1 Insider Преглед Изгради 18252

Мајкрософт денес објави дека Windows 10 Insider преглед изгради 18252 за Инсајдерите во брзите и прескокни прстени. Додека "Мајкрософт" е зафатен со воведување нови површински уреди и пролонгирање на Windows 10 1809, компанијата продолжува да се движи напред за корисниците во програмата Инсајдер. На ...

Преглед на Microsoft Surface Pro 6: повеќе од една боја

Мајкрософт е на малку уникатно место во компјутерскиот простор во споредба со другите производители. Освен "Епл", "Мајкрософт" е единствената компанија која ги контролира двете страни на хардверот и софтверот, а кога површинската постава започна во 2012, целта на Мајкрософт беше ...

Проектот на Мајкрософт xCloud ќе помогне да се влезе во нова ера на игри

Мајкрософт неодамна го најави проектот xCloud како следната голема работа во игри и оттогаш генерираше многу buzzes. Сето ова е за проследување видео игри преку интернет, што е сосема различно од играње директно од конзола или компјутер. Интересно ...

Што е со огромниот калкулатор во Windows 10, Мајкрософт?

Мајкрософт го лансираше октомврискиот 2018 функција за Windows 10 на октомври 2, 2018, но го ограничи на рачни надградби до новата верзија. Корисниците и администраторите кои веќе ја надградија новата верзија, прочитајте зошто можеби ќе сакате да почекате со тоа, може да имате ...

Microsoft да понуди x64-само Windows 10 функција надградби за бизнисите

Организации наскоро може да заштедат голем број на пропусниот опсег кога ќе распоредат ажурирања на функции за машини со оперативен систем на Microsoft 10 на Microsoft. Мајкрософт минатата среда објави дека обезбедува организации со помали големини на пакети за 64-битни верзии на Windows 10. Промената, која влијае на комерцијалните клиенти на Мајкрософт ...

Windows 10 Октомври 2018 Ажурирање започнува да се тркалаат

Мајкрософт започна да го оживува Windows 10 October 2018 Update (верзија 1809) преку своите редовни канали за ажурирање. Ажурирањето воведува неколку подобрувања на корисничкиот интерфејс на оперативниот систем, проширување на неговите временски карактеристики кои ви дозволуваат да ја преземете вашата работа, каде што сте застанале, и доаѓа со ...

Кратенки на тастатура со лепливи белешки од 17 во Windows 10

Microsoft неодамна ја ажурираше апликацијата Sticky Notes за Windows 10 до верзијата 3.0. Новата апликација Sticky Notes добива многу нови функции, вклучувајќи синхронизација на облак, темна тема, можност за прегледување на сите белешки на едно место, светлосни нијанси на бои, форматска лента и уште неколку ...