Таг: Перформанси

Xubuntu 17.04 Zesty Zorro - енергична

Слушам Брамс и го пишувам овој преглед. Добар почеток. Навистина, оваа дистро тестирачка сезона има многу разумен и ветувачки почеток. Прво, Ubuntu 17.04 се однесуваше многу убаво, малку се откупи и внесуваше надеж во мрачен, дистописки пејзаж на отворен изворен код. Потоа, ...

Gimp 2.8.22 Released - Инсталирај го Gimp на Ubuntu 17.04

Објавен е GIMP 2.8.22. Инсталирај ГИМП на Линукс Убунту системи. GIMP 2.8.22 доаѓа со подобрени перформанси на цртање во режим на еден прозорец, особено со теми на pixmap. Сега се спречи паѓањето во приклучок за PDF, ако сликите или резолуцијата се големи. Таа носи различни поправки поврзани со plug-in, ...

Новите чипсети на Qualcomm можат да додадат AI на паметни телефони од среден опсег

Процесорите 660 и 630 ветуваат до 30% подобри перформанси Qualcomm го претстави својот најнов спектар на чипсети дизајнирани да донесат моќни способности за учење на машини и подобрени перформанси на батериите на паметните телефони од среден опсег. На Snapdragon 660 и 630 мобилни платформа процесори се пофали со "скок во ...

Elitegroup воведува нови производи од серијата LIVA Z на мини-компјутер на COMPUTEX 2017

ЕЦС е среќен да воведе нова генерација на LIVA Z семејство, кое може да обезбеди серија на сеопфатен поразновиден избор за мини-компјутер ентузијасти. Ние постојано се стремиме кон совршенство цело време и во потрага по совршенство во иновативноста, ефикасноста и дизајнот на производите. ...

Samsung MU8000 4K HDR ТВ преглед (UN49MU8000, UN55MU8000, UN65MU8000, UN75MU8000)

Позитиви Одлично ракување со движење 120Hz мајчин освежување Многу ниско ниво на засилување на влез во сите формати на резолуција Големи црни нивоа и контраст Солидна вкупна осветленост спецификации Негативни HDR осветленост може да биде повисока Типично слаби агол на гледање на панелот VA Волумен на боја е малку слаб во WCG HDR боја ...

Основи | Nvidia контролен панел 3D Прирачник за оптимизација за поставки

Tweak и оптимизирајте ги вашите Nvidia контролни панели 3D Settings Nvidia Control Panel е можеби една од моите најпосетувани апликации. Јас висат околу своите поставувања 3D многу, бидејќи проверувам нови работи кои Nvidia би можела да ги претвори. Исто така, осигурај ...

Како да го поправите "извештајот за здравство не е достапен" Во Windows Defender

Ажурирањето на креаторите на Windows 10 креаторите го преработи Центарот за безбедност на Windows Defender. УИ се вклопува подобро со остатокот од оперативниот систем сега и функционалноста е сеуште добра како и секогаш. Windows Defender има уредни малку дел наречен Перформанси и здравје на уредите. Тоа ви дава ...

OnePlus 5 во мало: Спецификации, Велика Британија порака информации и сè друго

OnePlus 5 е високо очекувано да биде првото големо лансирање на OnePlus на 2017, наместо претходно очекуваниот OnePlus 4. Еве што сè мислиме дека знаеме за OnePlus 5 досега, вклучувајќи ги и протекоа спецификации, најверојатно Велика Британија информации за информации и како ќе се споредуваат ...

NVIDIA најавува Jetson TX2: Паркер доаѓа во комплетот на вградениот систем на NVIDIA

Веќе неколку години, NVIDIA ја нуди својата линија на Jetson вградени системи. Првично лансиран со користење на Tegra K1 во 2014, првиот Jetson беше дизајниран да биде dev комплет за групи кои бараат да ги изградат своите сопствени уреди базирани на Tegra од нула. Наместо тоа, што ...

Toshiba лансира HDD-уреди за N300 за NAS: До 8 TB, до 240 MB / s

Toshiba оваа недела ја лансираше новата постава на висококвалитетни хард дискови за единиците на NAS. На дискови нудат до 8 ТБ капацитет и се базираат на претпријатие-одделение платформи. Според спецификациите на Toshiba, овие и се меѓу највисоките 3.5 "хард дискови на планетата. На Toshiba ...

AMD Radeon RX 580 / RX 570 преглед

AMD го нарекуваат Поларис префинет, но за сите намери и цели, RX 570 и RX 580 се навистина upclocked верзии на нивните претходници. Постои ист комплемент на 32 и 36 пресметувачките единици соодветно, енергетската ефикасност е намалена во потрагата по повисоки фреквенции и од ...

LG OLED B6 4K ТВ преглед

Кој е најдобар 4K екран за игри? Во однос на перформансите за цената, Samsung KS7000 и KS8000 е тешко да се победи, но колку што и да е, постојат компромиси. Во меѓувреме, во позадина, феноменалниот B6 OLED телевизор на LG постепено се намалуваше ...

PowerVR Furian Architecture Може да донесе 4K игри на идните iPhone-а

Imagination Technologies денес објави PowerVR Furian, графичка архитектура на новата генерација, која има потенцијал да го донесе 4K видео и игри на iPhone во иднина. Со зголемување на графичките перформанси и подобрување на енергетската ефикасност во исто време, PowerVR Furian може да биде голем чекор ...

Моќта на имагинацијата VR Furian е "голем чекор" за мобилни процесори

Imagination Technologies (IMG) започна со новиот графички процесор со цел мобилните и кабриолетните пазари, како и новата класа на нови апликации кои станаа познати во последниве години. Power VR Furian е прва главна ревизија на GPU архитектурата на компанијата од Rogue на 2010 ...

Како да го смените планот за енергија од системската лента во Windows 10

Windows има различни профили на моќ што корисниците можат да ги постават. Профилот на моќност ви овозможува брзо да ги промените поставките на вашиот систем помеѓу ниска и висока моќност. Некои од променливите во планот за енергија вклучуваат осветленост на екранот, времетраење на екранот, системски сон и многу повеќе. Корисниците можат да прилагодат ...

AMD вели дека сеењето на Dev комплектите ќе ја зголеми ефикасноста на игри на Ryzen

Вчера видовме лансирање на AMD Ryzen 7 опсег на процесори. Сигурен сум дека тоа не избегна многу радари за читање на HEXUS читачи. Севкупно заклучивме дека новите high-end AMD процесори нудат "масивни мулти-core перформанси, агресивни цени", но само еден конец перформанси пристигна Intel од ...

Asus ја открива графичката картичка ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti

Компјутери, уреди и компоненти творецот Asus има поставено прелиминарен производ страница за своите ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC издание. Сликата на истата страница е марка Turbo Model со бренд Asus. Asus веќе има страница со детали за сопствената кутија Nvidia GeForce GTX 1080 ...

COLORFUL Воведува iGame GTX 1080 X-TOP-8G Напредно

Моќна iGame GTX 1080 графичка картичка за крајно гејмерско искуство Colorful Technology Company Limited, го објавува најновото дополнување на iGame семејството на графички картички со моќната графичка картичка iGameGTX1080 X-TOP-8G која сигурно ќе испорача сè што гејмерите некогаш сакале. Одликувајќи се единствено, во куќата на Шарена ...

Официјално е пуштен на слобода Рајзен 7 процесорите - Ryzen 5 да го следат овој Q2 2017

AMD Ryzen ™ 7 десктоп процесори со извонредни перформанси за рекордно оверклокување достапни во светот денес Манила, Филипини - март 02, 2017 - По четири години и илјадници часови на развој, AMD (NASDAQ: AMD) ги објави првите три модели на високо очекуваниот , високи перформанси на AMD Ryzen ™ десктоп процесор. ...

ENERMAX интрос ETS-N31, компактен процесорски ладилник со вентилатор 92mm

ENERMAX најавува нов компактен процесорски ладилник ETS-N31 за мејнстрим процесори. Со капацитет на TDP до 130W, ETS-N31 е буџет за ладење со процесорски ладилник со ефикасни ладери за системи за влез и среден опсег, како што се буџетски работни станици или играчки компјутери со посветена видео картичка. Компатибилен ...