Таг: RAM

Како да поставите swap датотека на Linux

Swap е суштински дел од Linux и како управува со програмите. Со тоа, корисниците на Линукс можат да ја суспендираат на RAM меморија, па дури и да доделат дополнителна меморија за програми што ќе ги користат кога ќе истече физичката RAM меморија. Доволно е да се каже, секој треба да користи своп. На традиционалните Linux дистрибуции, ...

Програми кои не реагираат во Windows 10 / 8 / 7

Од време на време, можеби сте виделе порака дека некоја програма престанала да реагира на вашиот Windows компјутер. Причините за ваквите програми што не реагираат или Програмата престана да работи или да одговори на пораката може да биде многу и таму различни опции за решавање на проблеми се различни. Ние имаме …

QNAP воведува стабилна TS-1685 - 16-заливот Xeon DSuper NAS поддржува PCIe проширување и M.2 SSD кеширање

QNAP® Systems, Inc. го објави новиот бизнис-класа TS-1685 десктоп 16-залив Xeon® D Super NAS кој поддржува дванаесет 3.5 "хард дискови и четири 2.5" SSD-ови, обезбедува шест слотови со M.2 SSD и има моќен Intel® Xeon® D процесор за извонредни перформанси со складирање со голем капацитет. Дизајнирано ...

CES 2017: EVGA воведува ICX Cooler, проширување AIO водско ладење и повеќе

Стремејќи се кон пакет во Балаџио, ги најдовме нашите пријатели во ЕВГА. Тие имаа неколку нови елементи за да дискутираат за новиот случај DG-7, ICX кулер за 1060 / 1070 / 1080, нивната ажурирана линија за напојување (B3 / G3 досега) и нова, проширена AIO линија. Ти ...

Најдобри преносни лаптопи и ултра-книги на 2017 - купување водич и совети

Добивање на вистинскиот лаптоп кој ги задоволува и вашите барања и буџет не е лесна задача овие денови, како што треба да изберете помеѓу десетици добри опции. Јас може да помогне иако. Сум користи ултра-преносни лаптопи и ултра-книги за повеќе од 10 години и ...

System76 го носи 4K дисплејот на Ubuntu Linux за корисници на Про

Конечно, некои добри вести за навивачите на "Епл", кои неколку дена порано се урнаа на System76 веб-сајтот. Јаболкото прави добар лаптоп. Меѓутоа, тие немаат можност да додаваат дополнителна RAM меморија или пристаништа или графичка картичка. Новиот System76 Oryx лаптоп има 4K HiDPI дисплеј. Ако ти …

QNAP на CES 2017 - Thunderbolt 3 и Xeon D NAS единици, Приватни Gateways и повеќе

Како дел од моите вообичаени посети на CES, јас фаќав QNAP и ги разгледав новите производи, а QTS функциите се закажани да влезат на пазарот во текот на следните неколку квартали. Производите што ме фатија вклучуваа и нова серија на ...

Како да се забрза ОДО

Одоо е најпопуларниот софтвер ERP (Enterprise Resource Planning), напишан во Python и користи PostgreSQL како back-end база на податоци. Заедничкото издание на ОУО е слободен софтвер со отворен код кој вклучува управување со проекти, производство, сметководство, наплата и управување со продажби, управување со складишта, човечки ресурси и ...

ZenFone AR: прв светски паметен телефон со 8GB RAM меморија

CES 2017 - ASUS го претстави ZenFone AR - првиот паметен телефон во светот, кој е и танго-от за овозможување и Daydream-ready. ZenFone AR беше развиен во тесна соработка со Google за да ги испорача најдобрите искуства на Танго и Daydream. ZenFone AR е, исто така, првиот уред во светот со танго ...

Дали навистина ви треба повеќе од 16 GB RAM меморија во MacBook Pro?

MacBook Pro 2016 врвот на 16 GB RAM меморија, но дали е тоа скршена работа за секого? Апсолутно, на некои луѓе им треба повеќе од 16 GB RAM (меморија за случаен пристап). Некои луѓе, врз основа на нивните професии, ќе имаат корист од колку RAM меморија како ...

Најдобар гејмерски компјутер: 7 од врвните апаратури што може да ги купите во 2016

И покрај некои мали пречки, компјутерски игри се во подобра форма од било кога. Најдобриот изграден погон на машините, како што е навредливиот почетен доблест Милениум, сега се придружени со иновативни форм-фактори како што е Lenovo IdeaCentre Y710 коцка. Едноставноста на дигиталните продавници како Steam и Windows 10 Store ...

Гласини: iPhone, MacBook за безжично полнење, повеќе RAM меморија

Новата истражувачка белешка, исто така, сугерира пониски цени за освежена постава на 2017 MacBook. Apple може да објави нов MacBook и намалување на цените за сегашниот модел на почетокот на следната година, според аналитичарот Минг-Чи Куо од KGI Securities. Најновиот истражувачки извештај на Kuo предвидува дека Apple е ...

2017 MacBook Pro може да има повеќе RAM меморија и пониска цена

Освежените "MacBook Pros" на Apple уште не пристигнале во продавници, но веќе имаме идеја што да очекуваме од моделите од следната година. Најголемата шпекулирачка промена е додавање на 32GB RAM меморија, што ќе биде добредојден потег - само објавениот Проспејс најмногу ...

LeEco US Флеш Продажба: Следна Продажба На Ноември 9

Првата флеш-продажба на LeEco на своите уреди во САД заврши во средата. Но потрошувачите сѐ уште можат да ги добијат рацете на уредите на компанијата - ја држи следната флеш-продажба на Ноември 9 со почеток 1 PM EDT. Уредите кои се нудат го вклучуваат LeEco ...

Alienware го лансира "прв во светот" 13-инчен лаптоп подготвен за VR

Alienware објави нов Alienware 13 гејмерски лаптоп, кој компанијата плаќа како прва машина во светот подготвена за VR, во 13-инчен форм фактор, благодарение на вклучувањето на Nvidia GeForce GTX 10-серијата GPU. Станува збор за четири основни модели: TN модел, ...

Razer повторно го отвори Razer Blade Pro: GTX 1080 и 4K G-SYNC

Поминало време откако Razer го освежи Razer Blade Pro, што е нивниот 17.3-инчен лаптоп за замена на работната површина. Моделот за заминување сеуште има Haswell процесор со GTX 960M. Секогаш е малку чудно што 14-инчниот Razer Blade беше опремен со посилен ...

Meizu M5 поминува низ TENAA - 2 / 3 / 6GB од RAM и 16 / 32 / 64GB складирање

Приближувајќи го својот лансиран ден на октомври 31, Meizu M5 сега има TENAA сертификат за да оди со сликите во живо, да ги прикажува резултатите и резултатите од репер. Како и вообичаено, влезот на базата на податоци на кинескиот регулатор ги открива клучните спецификации, и овој пат има некои интересни детали. За почеток, …

Xiaomi Ми Забелешка 2 Спецификации Протекување Пред Октомври настан

Xiaomi се подготвува да ја открие Mi Note 2 следната недела, но благодарение на Weibo, сега го разгледуваме следниот уред на компанијата. Според PhoneArena, на Xiaomi Mi Note 2 ќе биде прикажан 5.7-инчен Super AMOLED дисплеј, Snapdragon 821 SoC, ...

Најдобри преносни лаптопи и ултра-книги на 2016 - купување водич и совети

Добивање на вистинскиот лаптоп кој ги задоволува и вашите барања и буџетот не е лесна задача овие денови, бидејќи треба да изберете помеѓу десетици опции. Јас може да помогне иако. Сум бил со користење на ултра-преносни лаптопи и ultrabooks за добро над 10 години и јас сум ...

Преглед: Gigabyte X99 Ultra Gaming

На крајната потрошувачка платформа Интел останува X99. На почеток до десето-јадрото 6950X и неодамна надграден со мало освежување, X99 чипсетот е местото каде што производителите фрлаат во ѕвона, свирки и кујнски мијалник. Тоа има смисла и во оваа средина, исто така, како ...