Таг: паметен телефон

Службата "Најди ги моите уреди" на Google додава затворање во мапи

Наоѓањето на вашиот изгубен Андроид паметен телефон во трговскиот центар или аеродромот наскоро ќе биде малку полесно, сега кога Google ја ажурира услугата Find My Device за вклучување во внатрешно позиционирање. Услугата сега може да посочи приближно каде што вашиот изгубен уред се наоѓа во главните згради ...

Патентот на LG ги покажува плановите за паметен телефон со 16-камера

Напредно гледање: Откако задните фото апарати на повеќето смартфони скокнаа од една леќа до две, многу компании почнаа да одат со пристапот "повеќе е подобар". Денес, на нивните грбови имаме телефони со три и четири камери, но каде ќе заврши? Ако патент LG некогаш ...

FreeTail EVOKE Pro microSDXC преглед на капсулата со мемориска картичка UHS-II

Речиси сите уреди за снимање содржина користат мемориски картички (пренослив медиум базиран на флеш) за складирање. Рачни конзоли и многу други компјутерски системи (компјутери, како и паметни телефони), исто така, ги користат за зголемување на достапниот капацитет за складирање. Постојат различни видови на мемориски картички кои ги задоволуваат различните нивоа на изведба. ...

Мате 20 и Мате 20 Про Преглед: Kirin 980 напојување на две уреди за контраст

Што се однесува до продавачите на мобилни телефони, Huawei има посебно значење за мене. Нивните уреди беа меѓу првите што досега ги разгледував на AnandTech, а серијата Mate беше онаа што јас лично го гледав додека се развивала со текот на годините. Имаше прозорци ...

Pine64 работи на Линукс паметен телефон кој работи на плазма на KDE

Тоа е потврдена вест дека Pine64 го разгледува буџетскиот паметен телефон на Линукс со KDE Plasma. Pine64 е хардверски продавач познат по своите Линукс-базирани единечни одбори на компјутери, како Pine A64. Овие ARM одбори се ефтини и чинат само $ 15- $ 20. Pine64, исто така, има лаптоп за $ 89 Linux ...

нубијата Red Magic Mars ќе биде претставена следната недела, реперите покажуваат S845 чипсет

Датум на откривање на нубијата Црвена Магија Марс е поставен. Пацифичка слика со имиња од Пацификот ја потврдува Марс? име за вториот мобилен телефон на Нубија и го означува Ноември 28 како голем датум. Тоа е среда следната недела. Нубиата Црвена Магија Марс ќе биде претставена ...

Realme U1 пристигнува на ноември 28 како Амазон Ексклузивно

Realme се подели од Опо и зеде сопствен пат за доведување на прифатливи уреди на пазарите ширум светот. Веќе видовме Realme 2 Pro и Realme C1 да стигнат до Индија, Индонезија и Малезија, но сега Мадхав Шет, извршен директор на компанијата, потврди нов телефон со ...

Royole FlexPai: "прв во светот" патентиран паметен телефон откриен во Кина

Нашиот прв поглед во иднината на технологијата за паметни телефони? Royole FlexPai е првиот "смартфон" во светот, според неговите креатори со седиште во Калифорнија. Објавен во средата во Пекинг, уредот има неверојатен дисплеј 7.8in, што значи дека FlexPai е опасно блиску до премин од ...

Шест големи спортски игри за паметни телефони во 2018

Велики спортски игри за Android и iOS Паметни телефони во 2018 Паметни игри преку Android и Apple платформи продолжува да се подобри. Графика, игра и избор се подобруваат секоја година, давајќи им на учесниците изобилство на спорт за играње. На крајот на краиштата, ние сме расипани за избор, што го прави се повеќе ...

Мобилно Следење - сеопфатно разбирање за што, зошто и како

Мобилно следење - сеопфатно разбирање за што, зошто и како човештвото е во целосна неред. Како што напредувавме од камено доба до современото време, постигнавме неверојатни технолошки подвизи. Во исто време, исто така, оставивме трага од очај ...

Како да го отстраните заклучување од Андроид телефони без губење на податоци?

Корисниците на паметните телефони се свесни за опасностите од растечкиот компјутерски криминал околу нив. Не е секогаш можно да се издржат тешките напади од вируси и хакери, но сепак треба да се потрудиме да ги заштитиме нашите телефони од физички и кражби на интернет. Сега, скоро сите ...

Користете го "Вашиот телефон" во Windows 10 за да го проверите SMS од телефонот на Android

Windows 10 Октомвриската ажурирање носи уште подобра интеграција со Андроид паметни телефони и iPhone-и. Со најновото ажурирање инсталирано, вие не само што може да читате текстуални пораки од вашиот Android телефон, туку и да одговарате на нив или да компонирате нови пораки. Апликацијата исто така ги прикажува последните фотографии од ...

Како да го поправите или поправите мочниот и течниот оштетен паметен телефон

Тоа се случува на сите во одреден момент од нивниот живот: нивниот прекрасен и скапоцен телефон се лизга надвор од нивната рака и во тоалет, мијалник или некоја друга непростлива течност! Едно време го фрлив телефонот во базен и се обиде да го исуши со ...

Huawei Mate 20 Про преглед: Коцката дава, и јазот оддалечува

Понекогаш акција со намера да создаде позитивен исход истовремено се испреплетува со негативни последици. За секој јин, постои јанг; за секое добро, лошо; за секој ... ќе ја добиете сликата. Поминаа последните неколку недели со најновиот Huawei предводник, ...

Nokia 9 со првото поставување на првата пента камера во светот порано од мислата

Нокиа беше некогаш бренд за мобилни телефони и сега се обидува да го врати ова место по враќањето под новата сопственост на ХМД Глобал - уште една финска компанија. Досега, сè што HMD го направи под брендот на Nokia, стана плодна ...

Најголемите карактеристики на Xiaomi Mi 9 откриваат: Ривали подобро да внимавате!

Xiaomi постави преседан за возење иновации во индустријата за паметни телефони. Од екраните без рамки во Mi MIX серијата за пакување на RAM меморија од 10GB во првиот Mi MIX 3, Xiaomi го демонстрираше својот потенцијал во мобилниот простор. Но, иновациите не запираат таму. Следниот …

Листа на Xiaomi телефони добива MIUI 10 откриени: Проверете дали вашиот еден од нив

По купувањето на паметен телефон, едно нешто што е највозбудливо е доаѓањето на новото ажурирање на софтверот. Xiaomi ги изгради своите заедници преку надградби на MIUI и може да биде време за лекување на сите корисници на "Ми". Xiaomi потврди во средата дека ...

Најдобрата функција на Oppo доаѓа до Realme телефони за да ги прекине сите проблеми со батеријата

Реалме брзо се рашири со слабиот пристап. Нуркајќи глава прво во сегментот на буџетски паметни телефони во Индија со вредни за пари телефони, Realme го направи своето присуство да се почувствува на голем начин. Онлајн подружница на Oppo веќе лансираше три телефони од своето лансирање и извршен директор на компанијата ...

Google и нејзиниот партнер за услуги uBreakiFix не може да го поправат вашиот Pixel 3 ако случајно го скрши - Еве зошто

Повеќето премиум телефони на пазарот не се само скапи за купување; тие исто така се скапи за поправка. Исто како и неодамна објавените пиксели 3 и Pixel 3 XL, кои содржат кревка стаклена врата која е склона да се оштети ако не се ракува ...

Галакси S10 ќе има радикален нов дисплеј

Конференцијата за развивачи на Samsung која се одржа во Сан Франциско, Калифорнија, генерираше нови шпекулации за следната година Галакси S10 постава. На паметни телефони редовно се појавија и порано од нивните претходници во минатата година. Ова е природно, со оглед на тоа што Samsung не направил ...