Таг: Поддршка

Dropbox ја потврдува поддршката за апликациите Датотеки во iOS 11

Apple ја објави апликацијата Датотеки како дел од iOS 11 на сцената на WWDC 2017, велејќи дека, покрај документите на уредот и iCloud Drive, апликациите за складирање на трети лица ќе можат да се интегрираат со датотеки. Сега, еден од тие партнери, Dropbox, потврди дека ...

Bodhi Linux 4.2.0 издаден, капки поддршка за 32 бит PAE хардвер

Лесна дистрибуција на Линукс, Bodhi Linux 4.2.0 е ослободен, четири месеци по последната стабилна верзија. Најновата верзија на Bodhi Linux се напојува со Linux кернелот 4.10 и доаѓа заедно со стандардниот Swami Control Panel. Ова е порака за надградба со целта ...

Darktable 2.2.5 додава нови камери Поддршка [Како да инсталирате]

Апликацијата за работа со фотографија Darktable го достигна ослободувањето на 2.2.5 пред неколку дена со некои нови функции, поддршка за нови камери и различни поправени грешки. Според белешката за изданието, Darktable 2.2.5 додаде база на поддршка за следните уреди: Canon EOS 77D Canon EOS 9000D Nikon D500 (14bit-некомпресиран, ...

Windows 10 & нови процесори политика - Објаснување

Еве еден интересен. Неодамна, Мајкрософт објави дека нема да ги поддржува оперативните системи пред-Windows 10 на новата генерација Intel и AMD процесори, познати по нивните популарни имиња Kaby Lake и Ryzen. Ова звучи како страшно сценарио. Како и секогаш, Интернетот е ...

Snapdragon 660 vs 653 vs 630 vs 626: Како чипсетот на серијата 600 се споредува

Qualcomm ги објави новите Snapdragon 660 и Snapdragon 630 чипсети, нудејќи подобрени игри, понапредни фотографии и други бенефиции за корисниците на паметни телефони. Еве како Snapdragon 660 и 630 се споредуваат со постоечките чипсети на 650 и 625, како и меѓусебно. Qualcomm е ...

Апликацијата за поддршка на Apple ја добива опцијата за распоредување на промени од овластени даватели на услуги

Епл денес ја ажурираше апликацијата за поддршка на Apple за верзијата 1.1, додавајќи неколку нови функции за подобрување на апликацијата и олеснување на корисниците да добијат поддршка за нивните производи на Apple. Почнувајќи од денес, апликацијата за поддршка на Apple може да се користи за закажување на поправки на учесниците на Apple ...

Поло е интересен нов менаџер на датотеки GTK3 (бета)

Развиен од Тони Џорџ, кој исто така стои зад другите прилично популарни апликации како Selene Media Converter, TimeShift резервната алатка и многу повеќе, Polo е достапен само за корисници кои досега донираат. Стабилното ослободување ќе биде достапно за сите корисници, меѓутоа, оние кои донираат ќе добијат ...

Streamlink 0.5.0 додава поддршка за стриминг на Google Диск / видеа на Google Docs

Streamlink 0.5.0 беше објавен вчера, со поддршка за проследување видеа од Google Drive / Google Docs, заедно со други подобрувања. Скриен од Livestreamer, кој повеќе не се одржува, Streamlink е алат за командна линија (и API) што може да се користи за проследување на видеа од разни стриминг ...

Како да се помести екран на екранот кон главниот екран

Microsoft работи на подобрување на поддршката за повеќе монитори во Windows. Windows 10 е маргинално подобар од Windows 7 во овој поглед. "Мајкрософт" презема чекори за бебиња, бидејќи полека ја подобрува поддршката за повеќе монитори на својата десктоп платформа. Се уште има некои грешки за да се испеглаат, а некои ...

AMD и Nvidia го ослободуваат пензискиот систем оптимизирани драјвери

И AMD и Nvidia ги објавија новите поставувачи на драјвери, кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од денешното издание на Prey, со нивниот хардвер. AMD тврди дека речиси на 5 процент на забрзување на перформансите во Prey со својот нов драјвер, плус мулти-GPU поддршка во ...

Новиот UDP-205 4K UHD Blu-ray Player на Oppo ветува хардкор аудио моќ

Најновиот 4K UHD HDR Blu-ray медиа плеер од Oppo е замена на минатогодишниот UDP-203 и како дел од обновувачката Oppo ја дадоа својата нова машина, купувачите можат да очекуваат медиумски уред кој е спакуван со моќна аудио конекција за врвен Hi-fi приклучок. И ...

Еве зошто Windows 10 најверојатно ќе го замени Windows 7 побрзо од Windows 7 заменет XP

Многу корисници на Windows сè уште работат со Windows XP, но поголемиот дел од корисниците во моментов работат со Windows 7. Со главната поддршка на Windows 7 за да се стави крај на 2020, повеќето корисници на Windows 7 се очекува да ги надградат до Windows 10 наскоро. Добар дел од ...

Пристапот 2016 започнува со поддршка на податочниот тип Large Number (BigInt)

Тимот на "Мајкрософт пристап" конечно го слушнал барањето на неколку корисници и најави нов тип податоци во Access 2016. Голем број (BigInt) сега е поддржан тип и им помага на корисниците со додадена аналитичка способност. Проширена поддршка значи дека Access 2016 може да ...

MPV Player 0.25 Released! Како да го инсталирате во Ubuntu 16.04

MPV, MPlayer со отворен код и медиа плеер базиран на MPlayer2, го достигна ослободувањето на 0.25 пред два дена. Еве како да го инсталирате во Ubuntu 16.04 LTS. MPV 0.25 паѓа подршка за OS X 10.7 и порано. Сега е оневозможена поддршката за некои функционалности на оптички медиуми (DVD / CD) ...

Firefox 53 е издаден со 2 нови компактни теми

Mozilla Firefox 53 е пуштен на слобода и сега е достапен за преземање токму сега. Најновото издание на популарниот веб-прелистувач со отворен код испорачува со две нови компактни теми, подобрувања на режимот на читателот и ажурирани барања за дозволи за сајтови. "Во Firefox 53 поддршката за NPAPI приклучокот е целосно исчезнато" Mozilla ...

Еве што е ново во Windows 10 Bash / WSL и Windows конзола

Windows 10 v1703 купи многу кул карактеристики и подобрувања во перформансите. Апликациите како Paint 3D и Game Mode се очекува да ги задоволат различните ниши на Windows 10 публиката. Надградбата за Windows 10 Anniversary беше испорачана со полупечени Windows ...

DF Ретро Хардвер: Аналоген НТ Мини преглед

Analogue Nt Mini е современа интерпретација на Nintendo Entertainment System, сместена во блок од алуминиум. Таа започнува во $ 449, го поддржува и дигиталниот и аналогниот видео излез и ја игра целата библиотека на NES и Famicom игри со извонредна точност. Меѓутоа, ако ...

Samsung го подигнува 9.7-инчниот Galaxy Tab S3: кученце 820 со 6000mAh и HDR

Заедно со деловите на Galaxy Book кои се објавуваат денеска, Самсунг исто така ја најави следната генерација Galaxy Tab. На S3 е исто така итеративен дизајн, со она што Samsung верува дека е премиум Андроид таблета достапна на пазарот. Почнувајќи со Snapdragon 820 SoC, со карактеристики на Qualcomm ...

Samsung го лансира Galaxy-овата книга 10.6-инчен и 12-инчен: Windows таблети со Kaby Езеро

Најавите оваа година од Samsung се принудени да се исклучат без лансирање на нов паметен телефон на Галакси, но и покрај тоа што беше конференција фокусирана на мобилна телефонија во Барселона оваа недела, имаше неколку нови уреди на Samsung за да го разберат апетитот. Првиот е всушност повеќе од ...