Топ 5 Слободен Јава Хостинг провајдери за 2018

free java-web-hosting

Денес, Јава е еден од најпрепознатливите програмски јазици на располагање. И зошто да не? Постојат неколку рамки за Јава, што ја прави работата на веб-програмерите без напор. Некои од популарните Јава рамки се Грали, JSF, Спрингс, итн.

Ако вашата веб-страница е изградена со користење на Java-јазикот или има Java-апликации, треба да барате веб-хостинг сервис кој поддржува Java. Впрочем, на веб-хостинг Јава нуди моќна хостинг околина на веб-страниците и обично доаѓа со најновите серверот технологии како што се XML, EJB, ЈСП, Servlets и така натаму. Покрај тоа, со Java хостинг сервис, вашата веб-страница нема да има проблеми со преносливост.

За жал, изнаоѓање на реномирана и буџет-пријателска Јава хостинг провајдер не е толку едноставно како што изгледа. Запомнете, веб-страниците и апликациите базирани на Java бараат повеќе ресурси на серверот. Затоа, не можете едноставно да се потпрете на основната веб хостинг услуга. Но, исто така е точно дека премиум хостинг плановите не се џеб-пријателски за newbies или стартап.

Па што треба да се направи?

Па, ние составивме листа на врвот бесплатни јава хостинг провајдери (по внимателно разгледување) кои можат да ви понудат сигурен хостинг услуги со апсолутно бесплатна цена. Ајде да ги дознаеме.

#1 HyperHost

HyperHost е еден од најпознатите сигурни бесплатни хостинг провајдери поддржува Јава. Оваа компанија со седиште во Украина инвестира во најсовремени центри за податоци и високо-брзински SSD дискови. Тука вреди да се спомене дека SSD дисковите се 3 пати побрзо од традиционалните HDD дискови во однос на читање и пишување на податоци.

Иако тие имаат силна линија на веб хостинг услуги кои се движат од дели хостинг до VPS хостинг да WordPress хостинг, нивниот бесплатен хостинг е исто така најдобро одговара за newbies. Како што е споменато во нивната веб-страница, можете да одберете еден од нивните заеднички хостинг планови за апсолутно бесплатни.

Нивниот бесплатен хостинг поддржува најнови верзии на PHP и MySQL. Покрај тоа, тој исто така нуди бесплатни FTP пристап. Бидејќи провајдерот ги нуди најновите технологии како што се Ruby on Rails, Python, Django и тн., Нема да најдете никакви проблеми во хостинг на Java-апликации.

#2 000webhost

000webhost е едно од најстарите и реномирани имиња во индустријата за хостинг. Таа нуди бесплатни веб хостинг услуги за повеќе од 10 години. Компанијата има илјадници корисници од целиот свет. И нејзината најголема причина е дека како и многу бесплатни хостинг услуги тие не ги принудуваат корисниците да работат досадни реклами на нивната веб-страница за да ги компензираат нивните бесплатни услуги.

Нивната бесплатен хостинг сервис може да даде тешка конкуренција на која било платена хостинг услуга. Ако ги погледнете нивните карактеристики, ќе откриете дека нудат многу работи по нула цена. Нивните карактеристики (тие го нарекуваат бесплатни фантастични карактеристики) вклучуваат целосна PHP и MySQL база на податоци за поддршка, 10 GB пропусен опсег и 1GB простор на дискот.

Изгледа дека ресурсите што ги нуди 000webhost ќе бидат доволни да бидат домаќини на било која робусна Java апликација.

Зборувајќи за удобноста на корисникот, нивната алатка Еден клик на Installer на веб-страница го прави исклучително лесен за newbies да инсталираат скрипти како WordPress, Joomla, Drupal и др. Со помош на оваа алатка, овие скрипти може да се инсталираат директно од контролниот панел со еден клик.

#3 VPSie

VPSie е популарен за нудење на широк спектар на моќни VPS хостинг услуги кои вклучуваат слободен сервер за хостинг исто така. Компанијата е водена од група искусни луѓе. Компанијата тврди дека повеќето од нивните инженери имаат сертификати од највисоко ниво фирми како што се Microsoft, Cisco, Juniper, Linux, Oracle, итн.

Говорејќи на нивната бесплатна хостинг услуга, таа доаѓа со многу функции, вклучувајќи поддршка за Јава. Тоа ви дава неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег и целосна сигурна средина. Компанијата тврди дека нивните SSD базирани VPS облак сервери се способни да ги обезбедат сите хардверски барања и меморија што може да бара веб-страница.

Во прилог на ова, тие нудат 99.9% uptime. Дури и ако сте хостинг на комерцијална веб-страница, нема да забележите прекини. Сепак, можете да очекувате прекини за одржување еднаш во некое време.

#4 Heliohost

Ако барате бесплатен, но сепак професионален веб хостинг сервис за тестирање на имплементацијата на кодот или веб-сајт базиран на Java, услугите што ги нуди Heliohost нема да ве разочара. Тоа е апсолутно бесплатна хостинг услуга која не бара од вас да се кандидира било реклами на вашиот сајт или пост било кој форум што обично го гледаме со повеќето бесплатни хостинг услуги.

Навистина, Heliohost е непрофитна организација, која е поддржана од заедница на професионалци кои нудат бесплатни услуги за целосно опремен хостинг. Најдобриот дел за нив е дека тие нема да ве упатат кон платени планови. Сепак, можете да направите донација ако ги цените нивните услуги.

Heliohost е еден од ретките бесплатни хостинг провајдери кои го поддржуваат ASP.NET 3.5 скриптирањето и PHP хостинг со безбеден режим на хендикепирани библиотеки. Тие, исто така, поддржуваат ЈСП (JavaServer Pages) кои обезбедуваат поедноставено работно искуство за веб програмери.

Ќе бидете изненадени да знаете дека овој бесплатен хостинг ви нуди неограничен пропусен опсег. Тоа значи дека нема потреба да се грижите за тоа колку посетителите ги преземаат работите од вашата веб-страница. Во прилог на ова, можете да зачувате до 1000 MB на податоци на нивниот сервер и да го префрлите во секое време од вашиот менаџер на датотеки cPanel.

#5 AwardSpace

AwardSpace се смета за една од најпознатите бесплатни веб хостинг услуги кои можете да ги користите домаќин Java веб апликација исто така. Компанијата е околу повеќе од 10 години има милиони корисници низ целиот свет.

Доаѓаат до нивната бесплатна веб-хостинг услуга, ќе добиете складирање до 1 GB, 1 е-пошта и поддршка на домен 1. Овој план може да одговара на сообраќајот до 5GB секој месец. Во прилог на ова, исто така добивате поддршка за PHP, ASP.NET и MySQL. AwardSpace ви овозможува да ги надградите вашите хостинг услуги во секое време.

Значи, ако сакате да уживате во услугите на професионалец бесплатен јава сервер хостинг, можете да се пријавите за AwardSpace радосно.

заклучок

Денес, Јава е широко употребуван програмски јазик кој се смета за неверојатно корисник и пријателски дизајнер. Таа има добра употреба кога станува збор за создавање на веб апликации. Значи, ако имате изградено веб-сајт или апликација користејќи го овој неверојатен веб-јазик, неопходно е да го хостирате на сигурен веб-хостинг провајдер на Јава. Се надеваме дека нашата листа на бесплатни Java хостинг провајдери ќе ви помогне да го одберете вистинскиот.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.