Категорија: Скрипти на веб-страници

Како да ги најде најдобрите WordPress теми за вашиот веб-сајт

WordPress, една од најпопуларните веб хостинг услуги во светот, е столбот за илјадници веб-сајтови, мали и големи. Кога ќе одлучите да одите на патеката на WordPress, без разлика дали користите традиционална инсталација или управувана со WordPress веб хостинг, треба да размислите за два фактора: ...

WordPress оптимизација: The Ultimate Водич

Замислете дека поседувате прекрасно кафе без глутен во Бостон. Ако некој сакаше да пребарува "без кафе без глутен" во Google, безбедно да се претпостави дека би сакал вашиот веб-сајт на WordPress да излезе на врвот од резултатите од пребарувањето, нели? На овој начин, луѓето кои се ...

Како да поставите Google Analytics за WordPress

Дали некогаш сте се запрашале што всушност прават луѓето кога ќе влезат во вашата веб-страница на WordPress? Дали размислувавте за кои страници на веб страници имаат тенденција да останат на најдолго, кои кампањи ги носат таму, и кои од страните на вашиот веб-сајт ги покриваат најдобрите? Google Analytics може да ви помогне ...

Како да инсталирате WordPress: 4 методите

WordPress е познат по тоа што е еден од најпопуларните софтверски опции за управување со содржини (CMS) достапни до денес. Една од главните причини за ова е затоа што WordPress е лесен за користење и ги задоволува потребите на речиси секој тип веб-сајт и бизнис. Инсталирање ...

WordPress.org vs WordPress.com: Која е разликата?

Годишно за година, WordPress е рангирана како една од најдобрите алатки за градење веб-страници. Овој лесен-за-користење CMS (софтвер за управување со содржини) софтвер е почетник-пријателски, нуди различни планови, и ви овозможува брзо да креирате и да управувате со уникатен и функционален веб-сајт за вашите посетители. Ако си ...

На 15 Најдобра WooCommerce WordPress теми за 2019

WooCommerce е бесплатна, е-трговија plug-in со отворен код изграден за веб-страници на WordPress. Приклучокот ви овозможува лесно да го продадете речиси секој тип на производ, додека им давате на посетителите интуитивно и беспрекорно искуство во купувањето. Можете да креирате своја корисничко искуство за купување со користење на еден од ...

Креирајте мета тагови за HTML страници лесно користење на оваа бесплатна онлајн алатка

Иако Google престана да користи Мета клучни зборови како ранг фактор, постојат некои веб-сајтови кои бараат соодветни мета тагови за да се разбере вашата веб-страница. На пример, Фејсбук користи мета таговите за да донесат име на веб-страница, опис и избрана слика. Истото се прави и од ...

Активни XSS напад Насочване на асистент за WP WordPress приклучокот

Ранливоста неодамна беше откриена во популарната AMP за WP додаток кој им овозможува на секој регистриран корисник да изврши административни активности на WordPress-страницата. Сега е откриено дека активен XSS напад е во тек, кој цели на истите пропусти за инсталирање backdoors и создавање ...

Како да се направи A / B Сплит тестирање во WordPress користење на Google Оптимизирате

Дали сакате да стартувате A / B поделени тестови на вашата страница на WordPress за да ги подобрите имплементациите? Сплит тестирањето ви помага да се разбере како мали промени во содржината и дизајнот влијаат врз однесувањето на корисниците. Во оваа статија, ние ќе ви покажеме како лесно да се направи A / B сплит тестирање во WordPress ...

Како да инсталирате Google Analytics на Blogger / Blogspot

Секој блогер знае дека статистиките кои се прикажани на Блогерската табла не се многу точни. Кога посетителот прегледува мислење и ако ја освежи страницата тогаш Blogger го смета за 2 прегледи на страници. Значи, од каде може да добиете точни статистики? ...

6 Најдобра WordPress безбедносни додатоци за заштита на вашиот сајт (споредба)

Неодамна еден од нашите читатели нè праша што е приклучокот за безбедност на WordPress? Користењето на приклучок за безбедност на WordPress го штити вашиот WordPress сајт од малициозен софтвер, напади со брутална сила и обиди за хакирање. Во оваа статија, имаме рачно избрани најдобрите WordPress приклучоци за безбедност кои можете да ги користите за да ...

Како лесно да се движите вашиот сајт од Joomla да WordPress (Чекор по чекор)

Дали сакате да ја преместите вашата веб-страница од Joomla до WordPress? Додека Joomla е добар систем за управување со содржини, НЕ е толку моќен, флексибилен и лесен за користење како WordPress. Често корисниците може да почнат со Joomla, но тие на крајот се префрлат на WordPress. Во оваа статија, ние ќе ...

12 додатоци за анализа на WordPress

Со вистинскиот приклучок за анализатор, трговецот на e-commerce на WordPress може да пристапи до детални податоци за да ги следи посетителите и да открие што им се допаѓа и што не го прават, за да претворат повеќе посетители. Еве листа на аналитички приклучоци за WordPress. Постојат решенија за следење на посетители, создавање страница ...

Напредуваат темите Преглед - Дали е најдобрата тема за WordPress?

Ако ме прашате за мојот преглед на Thrive теми и зошто се сменив од Битие, прво треба да прашам колку многу го сакам мојот нов дизајн на веб-страницата? За оние кои веќе ги користат Thrive Themes, јас сум сигурен дека сте голем обожавател, бидејќи ...

Како да го конфигурирате WordPress да користи далечинска база на податоци

WordPress е најпопуларниот систем за управување со содржини (CMS) базиран на PHP и MySQL. Кога вашиот WordPress CMS расте во сообраќајот и имате надминато вашите тековни ресурси на серверот, професионалното решение е да ја хостирате вашата база на податоци на одделен сервер на бази на податоци. Со ова решение, вие ...

27 Бесплатни алатки за анимација за дизајн

Во "15 алатки за анимација", профилирав лесни за употреба анимациски алатки за содржински маркетинг. Но, анимацијата, исто така, може да додаде дизајн на страница, за да го подобри искуството на посетителите. Еве листа на алатки за анимација за дизајн. Постојат приклучоци и библиотеки за едноставни транзиции и ...

11 додатоци за WordPress за поддршка на корисниците

Нудејќи поддршка преку купувачкото искуство на купувачите е добар начин да се обезбеди нивно враќање. Ако имате WordPress-страница, постојат различни приклучоци за поддршка на корисниците кои ќе ви помогнат. Еве листа на приклучоци за поддршка на корисниците на WordPress. Постојат приклучоци за да се обезбеди ...

Поправање на WordPress: 'Накратко недостапен за закажано одржување. Проверете ја грешката во минута

Затоа наидов на овој проблем. Независно од она што го направив мојот WordPress инсталација покажа глупава грешка која гласи: Накратко недостапен за закажаното одржување. Проверете во минута. Fig.01: Како да се поправи накратко недостапен за планираното одржување Грешка во WordPress Еве ...

24 Најдобри WordPress Продолжи ги темите за вашата онлајн биографија (2017)

Дали барате биографија или тема за резиме за WordPress? Градење на онлајн продолжи со вашето CV може да ви помогне да изградите личен бренд, да најдат работа и да направите нови контакти. WordPress е идеална платформа за да се изгради вашето професионално онлајн присуство. Во оваа статија, ние ...

Како да креирате страница со целосна ширина во WordPress

Дали сакате да создадете страница со целосна ширина во WordPress? Многу WordPress теми веќе доаѓаат со вграден шаблон на страницата со целосна ширина што можете да го користите. Сепак, некои теми немаат таа функција. Во оваа статија, ние ќе ви покажеме како лесно да креирате ...