Техника-Нет-Игра Вести

Western Digital започнува да примероци QLC BiCS4: 1.33 Tbit 96-слој 3D NAND

Western Digital започна со земање примероци на 96D NAND чипови со 3, со QLC архитектура, која ги зачувува четирите битови по ќелија. Чипот се случува да биде уред со 3D NAND со најголем капацитет во светот. Компанијата очекува да започне волумен пратки на овој мемориски чип веќе оваа календарска година.

96-слој BICS4 3D QLC NAND чип на 1.33 на Western Digital може да собере до 166 Tb на сурови податоци, или околу 3 GB. IC ќе биде првично користен за производи за широка потрошувачка. Western Digital се продава под брендот SanDisk, па мислите на мемориски картички (на пр., SD и microSD производи со висок капацитет), USB драјвови и други уреди. Производителот очекува неговата XNUMXD QLD NAND меморија да се користи во различни апликации, вклучувајќи ги и малопродажните, мобилните, вградените, клиентите и претпријатијата, но во овој момент не елаборира времето.

1.33-Tb BICS4 IC е втората генерација на 3D QLC NAND од Western Digital. Минатата година компанијата го објави својот BICS3 64-слој 3D QLC чипови со капацитет на 768 Gb, но не е јасно дали некогаш биле користени за комерцијални производи. Во меѓувреме, јасно е дека уредот се користи за да се научи за однесувањето на 3D QLC воопшто (т.е. издржливост, грешки при читање, задржување итн.)

Western Digital започнува да примероци QLC BiCS4: 1.33 Tbit 96-слој 3D NAND

Western Digital и неговиот производствен партнер Toshiba започнаа обемно производство на 96-слој 3D NAND претходно оваа година. Western Digital потврди кон крајот на мај дека започнал со волуменски испораки на својата BiCS4 меморија на своите клиенти на мало, што најверојатно значи дека новите 96D-слој 3D NAND ICs биле користени за одредени производи со бренд SanDisk. Првите продукти на BiCS4 кои ги објави Western Digital беа 256 Gb 3D TLC ICs, па затоа е многу веројатно дека веќе некое време се во масовно производство.

Како што се појавува, приносите на 96-слој 3D NAND се добри, а работите што компанијата ги научи со BiCS3 QLC беа значителни, па затоа Western Digital се пресели директно до својот најголем капацитет на 1.33 Tb по чип . Она што вреди да се забележи е дека официјално опсегот BiCS4 требаше да ги вклучи двете TLC и QLC ICs со капацитети кои се движат од 256 Gb до 1 Tb, така што 1.33 Tb IC е изненадувачки додаток на поставата што ја сигнализира довербата на Western Digital во неговата технологија.

Авторски член

поврзани со пост

Тагови

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

Вратете се на почетокот копче