мобилни

Дали мојот телефон ќе добие Андроид пита?

Android Pie, 9th итерацијата и големото надградување на оперативниот систем Android на Android е конечно тука. Секој е љубопитен кога ќе го добијат овој најнов ажурирање на нивните Android телефони. Google објави дека многу производители планираат да лансираат или надградат уреди до крајот на оваа година. Но, сè уште не е потврдено кои уреди ќе добијат ова ажурирање. До сега има само неколку телефони кои се поставени за да го добиете вкусот на Android Pie.

Листа на уреди за Android 9 Pie

Благодарение на напорите на Google со Проектот Treble, телефони како Sony, Vivo, Oppo, Nokia, Xiaomi, Essential и One Plus беа во можност да ги запишат своите уреди во Андроид Бета-програмата. Google потврди дека уредите запишани во Андроид Бета програмата ќе добијат официјални ажурирања на Android Pie до крајот на есента 2018. Ова е дефинитивно возбудлива вест за корисниците на Android, нели?

Андроид 9.0 веќе го направи својот пат до Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 и Pixel 2 XL телефони. Сите четири Pixel телефони, без разлика дали биле запишани во Андроид Бета-програмата или не, добиле ажурирање истиот ден. Но, што е со другите телефони? Кога ќе го добијат ова ажурирање? Прочитајте за да дознаете се што ви треба да знаете за Android 9 Pie ажурирање, кои телефони се компатибилни со Android 9 и многу повеќе.

Што е Андроид пита?

Android Pie (Android P) е деветта голема надградба и 16th верзијата на оперативниот систем Андроид. Официјално беше пуштен на 6th август 2018 за Google Pixel уредите и Essential Phone. Оваа верзија е наследник на Андроид Орео со неколку промени во дизајнот и подобрени функции. Google тврди дека Android Pie ќе го направи вашиот телефон повеќе личен, посигурен, поефикасен и севкупно полесен за користење.

Андроид пита карактеристики:

Новите додадени карактеристики во Андроид 9 се чувствува повеќе полиран од последните неколку верзии на Андроид. Некои од функциите вклучуваат нов панел за известување, iPhone X како засечување поддршка, навивам навигација со гест, мулти-камера API, ротација сугестија, зголемена автоматско пополнување, нови брзи поставувања UI дизајн, адаптивни батерија со AI поддршка, нов кориснички интерфејс, рачно избор на теми, прилагодлива осветленост, акција на апликации, паметни одговори, избор на текст, преработи ги до брзите поставувања и волуменот.

Листа на уреди за Android 9 Pie

Постојат дополнителни две функции наречени Digital Wellbeing and Slices. Двете од нив се во бета фаза и ќе доаѓаат оваа есен. Новата функција Digital Wellbeing е таблата со Android кој овозможува ефикасно и контролирано користење на паметни телефони. Иако функцијата Slices е дел од иницијативата на Google да донесе повеќе AI и машинско учење на интерфејсот на Android. Ова ви овозможува да пристапите до важните функции на апликациите без да ја отворате апликацијата.

Листа на уреди за Android 9 Pie

Со Android P, Google целосно го промени интерфејсот на панелот за известувања. Копчето за брзо вклучување се поместува во темниот круг додека часовникот се премести лево од лентата за известувања. Заштеда на батерии повеќе не прикажува портокалово преклопување на известувањето и статусните решетки. Нова функција наречена Smart Replies вклучени во Android P ќе ги скенира вашите пораки и ќе ви предложи сопствени одговори за вас.

Листа на уреди за Android 9 Pie

Google го претстави режимот Doze со Android 7.0 Nougat OS. Режимот Doze се користи за да овозможи повеќе резерви на батерии кога вашиот телефон не е во употреба. Со Android Pie, Google работеше напорно за да го донесе понапредниот доза режим со App Standby и Background Limits за понатамошно подобрување на животниот век на батеријата. Дополнително, за да добиете брзи слики од екранот, Google додаде копче за екранот на опциите за напојување.

Листа на уреди кои добиваат Андроид пита:

Ќе ја разгледаме листата на Android уреди кои го добиваат високо очекуваниот Андроид 9.0 Pie Update.

Google

Листа на уреди за Android 9 Pie

Гуглските пиксели телефони го добија ажурирањето на Android 9.0 Pie штом беше достапно. Заедно со тоа, Android One телефони произведени од октомври 2017 исто така се потврдени за да добијат ажурирање подоцна оваа есен. За жал, нема телефони од Nexus ќе го добијат ажурирањето на Android 9.0 Pie.

Google телефони кои го добиле ажурирањето на Android 9.0 Pie:

 • Google Pixel
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2 XL

Samsung

Листа на уреди за Android 9 Pie

Како што сите знаеме, Самсунг објавува четири премиум телефони секоја година. Како и во 2017, тие го издадоа Samsung Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, Galaxy S8 Active и Galaxy Note 8. Слично на 2018, Samsung го објави и Samsung Galaxy S9, Galaxy S9 Plus и Galaxy Note 9. Ние сеуште немаме вести за Galaxy S9 Active. Значи прилично е лесно да се знае кои телефони Samsung ќе го објават ажурирањето на Android 9.0 Pie.

Samsung телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Samsung Галакси S8
 • Samsung Галакси S8 Плус
 • Samsung Galaxy S8 Активен
 • Samsung Галакси Забелешка 8
 • Samsung Галакси S9
 • Samsung Галакси S9 Плус
 • Samsung Галакси Забелешка 9

Sony

Листа на уреди за Android 9 Pie

Sony потврди дека ажурирањето на Android 9.0 Pie ќе биде објавено на сите high-end модели. Премиумските телефони, вклучувајќи ги и Sony Xperia XZ2, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 Compact, Xperia XZ Premium, Xperia XZ1 и Xperia XZ1 Compact ќе добијат надградба од ноември оваа година. Додека Sony Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra и Xperia XA2 Plus можат да очекуваат да го надградат Android 9 Pie со почетокот на 2019.

Sony телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Sony Xperia XZ
 • Sony Xperia XZ Compact
 • Sony Xperia XZ Премиум
 • Sony Xperia XZ1
 • Sony Xperia XZ1 компактен
 • Sony Xperia XZ2
 • Sony Xperia XZ2 компактен
 • Sony Xperia XZ2 Премиум
 • Sony Xperia XA2
 • Sony Xperia XA2 Ultra
 • Sony Xperia XA2 Плус

Моторола

Листа на уреди за Android 9 Pie

Моторола го претстави официјалниот список на телефони кои ќе го добијат ажурирањето на Android 9.0 Pie.

Моторола телефони добивање на Андроид 9.0 пита обновување:

 • Мото Z2 сили
 • Мото Z2 Игра
 • Мото Z3
 • Мото Z3 Игра
 • Мото X4
 • Мото G6
 • Мото G6 Плус
 • Мото G6 Игра

OnePlus

Листа на уреди за Android 9 Pie

OnePlus објави дека со нетрпение го очекуваат Android Pie со OnePlus 6, OnePlus 5T, OnePlus 5, OnePlus 3T и OnePlus 3 паметните телефони.

OnePlus телефони добиваат Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Еден плус 3
 • OnePlus 3T
 • OnePlus 5
 • OnePlus 5T
 • OnePlus 6

суштински

Листа на уреди за Android 9 Pie

Набргу откако Google го објави Android Pie, Essential започна да го објави најновото ажурирање за нивниот паметен телефон. Тие брзо твитуваа: "Ние сме горди да го донесеме Android 9 Pie на Essential Phone истиот ден кога е објавен!". Ова докажува дека Essential компанијата е исклучително брзо при издавањето на ажурирањата на Android.

Основни телефони кои го добија Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Суштински PH-1

vivo

Листа на уреди за Android 9 Pie

Vivo го направи Андроид 9.0 Pie бета достапен за Vivo X21 и Vivo X21UD. Повеќе Vivo телефон се наредени за добивање на Pie ажурирање подоцна оваа година.

Vivo телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Vivo X21
 • Vivo X21UD
 • Vivo V9

Xiaomi

Листа на уреди за Android 9 Pie

Xiaomi го најави Pie бета ажурирање за Xiaomi Mi Mix 2S. Компанијата работи на обезбедување на најновиот ажурирање за повеќе Xiaomi паметни телефони.

Xiaomi телефони добиваат Android 9.0 Pie ажурирање:

Xiaomi Mi Mix 2S
Xiaomi My A1
Xiaomi Mi Max 2
Xiaomi Mi 6

Oppo

Листа на уреди за Android 9 Pie

Oppo потврди дека Oppo R15 Pro ќе биде првиот паметен телефон кој ќе добие Peta бета ажурирање. Ополно се очекува да добијат уште повеќе Oppo телефони.

Oppo телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Oppo R15 Pro
 • Oppo R15
 • Oppo R11S
 • Oppo A83
 • Oppo F5
 • Oppo F5 Youth
 • Oppo F7

LG

Листа на уреди за Android 9 Pie

LG допрва треба да ги потврди уредите за добивање Android Pie. Но, се очекува дека предводниците на LG, вклучувајќи LG G7 ThinQ, LG G6 и LG V30 ќе добијат ажурирање.

LG телефони добивање на Андроид 9.0 пита обновување:

 • LG V30
 • LG V35 ThinQ
 • LG G6
 • LG G7 ThinQ

HTC

Листа на уреди за Android 9 Pie

HTC ја објави листата на паметни телефони кои ќе добијат ажурирање на Android 9.0 Pie.

HTC телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • HTC U11
 • HTC U11 Plus
 • HTC U11 Животот
 • HTC U12 Plus

Huawei

Листа на уреди за Android 9 Pie

Huawei претходно објави дека P20 и Mate 10 Pro ќе бидат ажурирани и ќе следат ажурирани списоци во кои исто така се вклучени Mate 10, Mate 10 Lite и P20 Pro.

Huawei телефони добиваат Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Huawei P8 Lite
 • Huawei P10
 • Huawei P20
 • Huawei P20 Lite
 • Huawei P20 Pro
 • Huawei Мате 10
 • Huawei Mate 10 Lite
 • Huawei Mate 10 Pro

чест

Листа на уреди за Android 9 Pie

По Honor 10 и View 10 беа потврдени да го доживеат вкусот на Pie, исто така беше потврдено дека новата верзија Honor Play ќе добие и ажурирање.

Чести телефони добивање на Андроид 9.0 Pie ажурирање:

 • Чесна игра
 • Чест 10
 • Почитуван поглед 10
 • Чест 7A
 • Honor 7C
 • Чест 7X
 • Почитувај 9 Lite

Asus

Листа на уреди за Android 9 Pie

Asus допрва треба да ја објави листата на уреди за Android P. Но, ние очекуваме два паметни телефони, вклучувајќи Asus Zenfone 5Z и Asus Zenfone Max Pro M1 за да го добијат ажурирањето.

Asus телефони добивање на Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Asus Zenfone 5Z
 • Asus Zenfone Max Pro M1

BlackBerry

Листа на уреди за Android 9 Pie

BlackBerry Key2, BlackBerry Key2 LE и BlackBerry Motion се очекува да го добијат ажурирањето на Android 9.

BlackBerry телефони добиваат Android 9.0 Pie ажурирање:

 • BlackBerry Key2
 • BlackBerry Key2 LE
 • BlackBerry Motion

Nokia

Листа на уреди за Android 9 Pie

HMD Глобал објави во мај дека сите Андроид уреди со Nokia телефони ќе бидат ажурирани до Андроид П. Покрај тоа, компанијата потврди дека Nokia 7 Plus ќе биде првиот од своите уреди што ќе се ажурираат на Android 9.0 овој септември.

Нокиа мобилни телефони добиваат Android 9.0 Pie ажурирање:

 • Nokia 3
 • Nokia 3.1
 • Nokia 5
 • Nokia 6
 • Nokia 6.1
 • Nokia 7
 • Nokia 7 Plus
 • Nokia 8
 • Nokia 8 сироко

Искрено, ако вашиот телефон му припаѓа на водечкото семејство, добредојде на Android Pie, или на друго место, знаете каде да купите нов уред.

Останете прилагодени на овој пост каде што ќе ве информираме штом Android 9.0 Pie ќе стане достапен за вашиот уред. До тогаш задржи насмевка и мир надвор!

извор

поврзани со пост

Тагови

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

Вратете се на почетокот копче