Rishikimi i Apple iPhone Xs: Është më i vogël dhe më pak i shtrenjtë, por a është Xs më i mirë se iPhone Xs Max?

Çmimi ynë i vlerësimit kur rishikohet TVSH-ja e 999inc

IPhone Xs është një telefon i mrekullueshëm, por nëse ju do të shpenzoni këtë shumë ju mund të shkoni më mirë dhe merrni Xs Max

Pro Më shpejt se kamera iPhone XGreat dhe regjistrimi shkëlqyer videoNjë ngjyrë ari duket fantasticCons Çmimi për një smartphone 5.8in

Apple iPhone Xs në thelb mund të përmblidhet në një fjali shumë të shkurtër: kjo është në thelb e njëjta telefon si Apple iPhone Xs Max, por me një ekran më të vogël dhe një bateri më të vogël.

Kjo është shumë e tëra që duhet të dini, edhe pse për të marrë një pamje të plotë do të duhet të largoheni, lexoni shqyrtimin e iPhone Xs Max dhe pastaj vini këtu për të parë fotot e bukura. Unë nuk do ta lë atë vetëm atë, natyrisht, sepse ju keni ardhur këtu për të lexuar një përmbledhje të iPhone Xs dhe kjo është pikërisht ajo që ju do të merrni.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Çfarë duhet të dini

Le ta marrim nga lart poshtë. Apple iPhone Xs është një nga tre telefonat e lançuar nga Apple në 2018 dhe është në mes të rangut në aspektin e karakteristikave, performancës dhe çmimit. Në fundin e vargut të iPhone 2018 është iPhone XR, i cili është iPhone më i lirë, atëherë ju keni këtë telefon - iPhone Xs - ndërsa në krye të rangut është iPhone Xs Max.

Për të parë, iPhone Xs është pothuajse identik me 2017 iPhone X, e cila tani Apple ka dalë në pension. Ajo ka të njëjtin ekran të mbushur AMOLED 5.8in, të njëjtat përmasa dhe të njëjtin nivel në krye të ekranit. Është paksa më e rëndë, por kjo nuk është e dukshme.

Në fakt, do të jeni në gjendje të tregoni dallimin në mes të iPhone X dhe iPhone Xs nëse: a) dukeni me të vërtetë afër pozicionimit të brezave të antenave plastike, të cilat kanë lëvizur ose b) kanë versionin e ri të Ari, i cili duket me të vërtetë shumë bukur, nga rruga.

Të gjitha ndryshimet kryesore në iPhone Xs janë të padukshme për syrin e zhveshur. Ekziston një kamer i përmirësuar, lidhja më e shpejtë me 4G, jeta më e mirë e baterisë dhe performanca më e shpejtë, të gjitha këto të cilat do të hyj në detaje më të hollësishme poshtë këtij shqyrtimi.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Çmimi dhe konkurrenca

Një gjë që nuk ndryshon nga iPhone X në iPhone Xs, megjithatë, është çmimi. Versioni me 64GB i magazinimit është £ 999, me kosto që rritet në £ 1,149 për 256GB iPhone Xs dhe £ 1,349 për 512GB iPhone Xs.

Kjo e bën atë më të shtrenjtë se të gjithë rivalët e saj Android, madje edhe me çmimin bazë. Është 100 £ më e shtrenjtë se Samsung Galaxy Note 9, rreth £ 200 më e shtrenjtë se Samsung Galaxy S9 + dhe Huawei P20 Pro, dhe më shumë se dyfishi i çmimit të pabesueshme OnePlus 6.

Është gjithashtu £ 250 pricier se iPhone i ardhshëm XR - i cili gjithashtu ndodh që të ketë një ekran më të madh - duke vënë iPhone Xs në një pozicion disi të vështirë. Është "vetëm" £ 100 më e lirë se iPhone Xs Max, e cila ka një ekran shumë më të madh dhe të gjitha tiparet e njëjta, por është akoma më i shtrenjtë se shumica e opozitës.

Blej Apple iPhone Xs nga John Lewis sot

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Dizajni dhe tiparet kryesore

Kjo nuk do të thotë kjo iPhone Xs është një telefon i keq. Vetëm se ka telefona të tjerë në mënyrë të barabartë në dispozicion në kosto dukshëm më të ulët. Megjithatë, për ata që duan vetëm një iPhone, Xs përfaqëson një hap të mirë mbi iPhone X në aspektin e karakteristikave dhe performancës, nëse jo dizajn.

Në të vërtetë, dallimi i vetëm fizik midis X dhe Xs është pozicionimi i brezave të antenave plastike rreth buzës. Në iPhone X këto ishin pozicionuar në secilën buzë të gjatë në krye dhe në fund të telefonit; në iPhone Xs ekzistojnë dy banda shtesë, një në buzë të lartë drejt anës së djathtë dhe tjetra në pjesën e poshtme drejt anës së majtë.

Shumica nuk do ta vërejnë ndryshimin, por për këdo që vlerën simetri, buza e poshtme e iPhone tani ka një pamje të dallueshme, me tre vrima të shpuara në të majtë të portës së Rrufeja dhe gjashtë në të djathtë. Është gjithashtu e mbuluar me një xhama pak më të ashpër, më të prerë dhe të prishur, kështu që Apple thotë, në anën e pasme dhe mbrapa.

Përndryshe, ajo mat dhe peshon shumë më tepër njësoj si iPhone X, me bonus shtesë për të qenë një kontakt më i qëndrueshëm ndaj ujit. Është ende e rrethuar me çelik inox të shkëlqyeshëm, me ngjyrë të përputhur me ngjyrën kirurgjikale, vetëm në rast se doni të bëni një operacion të hapur në zemër me të. Dhe ekrani ende mbush shumicën e pjesës së përparme të pajisjes, me një kornizë të hollë të zezë që kufizohet me atë dhe prizën që strehon "Thellësinë e Vërtetë" të telefonit dhe kamerat vetjake që hanë në pasuri të patundshme në ekran në krye.

Mjerisht, nuk ka kthim në lexuesin e gjurmëve të gishtave këtë vit; më irrituese, megjithatë, Apple nuk ka përmirësuar mekanikën për zhbllokimin e telefonit në iOS 12. Ju ende nuk mund të shikoni thjesht në telefon për ta shkyçur drejtpërdrejt në ekranin e shtëpisë; kërkohet një goditje shtesë e sipërme, e cila duket tërësisht e panevojshme.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Shfaq

Ashtu si me iPhone X, ekranin 5.8in është e shkëlqyeshme. Përdor teknologjinë AMOLED, kështu që secila prej pikseve të ekranit ka burimin e vet të dritës. Kjo përkthehet në përgjigje të përsosur dhe të zezë të nivelit të zi dhe kontrast thelbësor të përsosur.

Riprodhimi i ngjyrave të ekranit është gjithashtu i shkëlqyer, duke krijuar një ekuilibër midis ngopjes së syrit dhe saktësisë së ngjyrës. Në testimin tim teknik me një kolorimetër, ai arriti mbulimin 96.1% të gamës së ngjyrave sRGB në shfletuesin dhe arriti kulmin në ndriçimin 668cd / m2 (166cd / m2 deri në iPhone X). Ky i fundit është një numër veçanërisht mbresëlënës për një ekran AMOLED, duke siguruar që ekrani është i lexueshëm në shumicën e kushteve, madje edhe në kohë të ndritshme të vërtetë.

Numrat nuk mund të jenë shumë të tmerrshme për ty, por fakti që shfaqja ka mbështetjen e plotë për standardet HDR10 dhe Dolby Vision mund të bëjë mirë. Ajo nuk do të mbështesë këto standarde në letrën e ligjit, veçanërisht kur bëhet fjalë për shkëlqimin e pikut, por unë mund të raportoj se videot e të dy llojeve në Netflix dhe në YouTube duken absolutisht të shkëlqyera. Ngjyrat duket të bien nga sipërfaqja e ekranit dhe nxjerrin në pah shkëlqimin dhe shkëlqimin në një mënyrë të jashtëzakonshme realiste.

Me pak fjalë, shfaqja e iPhone është absolutisht e shkëlqyer. Ai ende ka korrigjimin e shkëlqyeshëm të ngjyrës së vërtetë të Apple, i cili përshtat balancën e bardhë të asaj që shfaqet në ekran në dritën e ambientit dhe Night Shift, e cila redukton dritën blu. Megjithatë, një acarim është se Apple ka lëvizur kalimin e ndezjes automatike të ndriçimit nga cilësimet kryesore në menunë e qasjes. Në mënyrë të qartë nuk dëshiron që klientët e tij të mundësojnë këtë mundësi dhe të ndikojnë negativisht në jetën e baterisë.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Performanca

Performanca e iPhone Xs është po aq mbresëlënëse sa cilësia e shfaqjes së saj. Si zakonisht, chipi i ri celular i Apple, A12 Bionic, rreh të gjithë vizitorët në pikë referimi. Është më shpejt se iPhone-i i vitit të kaluar dhe telefonat Android më të shpejtë të këtij viti, dhe kjo vlen për operacionet grafike dhe të CPU-së.

Si zakonisht, nuk do të shihni normat e kuadrove më shpejt se 60fps në lojëra, sepse shkalla e rifreskimit 60Hz të telefonit e kapërcen atë në atë shkallë. Por rezultati i GFXBench offscreen tregon se iPhone Xs ofron një nxitje të performancës mbi modelin e vitit të kaluar - dhe performancë më të madhe për kile se çdo smartphone tjetër në treg.

A keni nevojë për atë shfaqje? Me siguri jo. Ende nuk ka asgjë që fazat e iPhone X, e lëre më nga iPhone Xs, por duhet të sigurojë që Apple, me përditësimin e softuerit të saj në vitet në vijim, është më rezistent ndaj ngadalësimit. Gishtat kaloi.

Më e rëndësishmja sesa shifrat e papërpunuara të këtyre ditëve është jeta e baterisë dhe chip-i i ri i ndërtuar duke përdorur teknika më efikase të fabrikimit 7nm ndihmon që iPhone X më i vogël të jetë një shtytje shumë e nevojshme.

Nuk është ende e shkëlqyer, që zgjati 12hrs 45mins në testin tonë të rundled. Kjo e vendos atë pas Xs Max, Samsung Galaxy S9, Huawei P20 Pro dhe OnePlus 6. Por është shumë më e gjatë se 2017 iPhone X. Problemi për Apple është që, ndërsa prodhuesit e tjerë arrijnë dhe fillojnë prodhimin e telefonave të tyre me bazë 7nm, këto boshllëqe ka të ngjarë të rriten edhe njëherë.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Kamera

Ju nuk zgjidhni iPhone Xs mbi Xs Max nëse doni jetë më të mirë të baterisë, atëherë, por të paktën nuk ka dallim në mes të dy kamerave nëse zgjedhni iPhone më të lirë.

Kjo do të thotë, në iPhone Xs, ju merrni një palë 12-megapixel kamera në pjesën e pasme. Njëra është me kënd të gjerë dhe tjetra një telefoto 2x, të dy optikisht të stabilizuar, me fazë të zbuluar automatik dhe i shoqëruar nga një blic quad-LED. Kamera primare ka një sensor të madh me pixels 1.4um dhe një aperturë f / 1.8 më të ndritshme, ndërsa kamera e mesme ka një sensor më të vogël me pixels 1um dhe një aperturë f / 2.4 dimmer.

Ju mund të xhironi video të stabilizuar 4K me kamerat e pasme në 60fps dhe sensori më i madh në kamerën primare do të thotë që telefoni mund të kapë gamë më dinamike se sa iPhone X. Jo se X ishte e keqe: para se iPhone-i i ri të vijë së bashku, kamera më e mirë në çdo smartphone. Por telefonat e rinj janë më të mirë, duke kapur pamjet video me detaje edhe më të detajuara.

Duke u përballur me pjesën e përparme, ndërkohë, kemi një aparat fotografik XIEX-megapiksel selfie me një hapje të f / 7 dhe aftësinë për të aplikuar stabilizimin e videos, të cilat iPhone X nuk ishte në gjendje të bënte. Kamera e frontit e këtij viti mund të regjistrojë pamjet e saj 2.2p në 1080fps, deri në 60fps.

Në aspektin e cilësisë së papërpunuar, të gjitha gjykimet e njëjta zbatohen për iPhone Xs si për iPhone Xs Max. Është më mirë, por vetëm pak. Fotot në dritë të mirë kanë një prekje më të madhe për ta, pak më shumë detaje dhe cilësi. Është shumë pak më e mirë në dritë të ulët.

Image 10 e 12

IPhone Xs ende nuk është aq i mirë sa Huawei P20 Pro për kapjen e fotografive. Kjo është në krye të kamerës primare 20-megapixel të P40 Pro dhe konfigurimit të trefishtë të kamerës, i cili ofron zmadhim pothuajse pa humbje në zmadhimet 3x dhe 5x.

Siç e kam përmendur tashmë, kapja e videos është shumë e mirë, por nuk është vetëm detaji, niveli i kornizës dhe stabilizimi që është mbresëlënës. Kamera e iPhone Xs gjithashtu përshtatet më lehtë dhe shpejt me ndryshimet në dritë. Nëse e cakton iPhone X në një zonë të fshehtë, pastaj pan shpejt në një zonë të dominuar nga qielli i ndritshëm, do ta shihni përshtatjen e kamerës. Në Xs, kjo rregullim është mezi i dukshëm.

Të ushqyerit në të gjithë këtë janë dy ndryshime kryesore në përpunimin e fotografive. Së pari, algoritmi HDR i iPhone ka marrë një nxitje. Tani i quajtur Smart HDR, kjo do të kapë tetë korniza në vend të katër në pikën kur goditi butonin e diafragmës. Kjo e ndihmon kamerën të kapë imazhe më të mira në portrete të vështira të dritës - prapa, për shembull.

Ka fotografi të përmirësuara të portretit këtë herë, gjithashtu. Në vend që të vendosni për ju se sa turbullirë duhet të aplikoni në sfond, ju merrni shansin për ta përshtatur atë më pas. Si gjithmonë me këtë lloj foto, duket një prekje e panatyrshme, sigurisht kur krahasohet me gjënë e vërtetë. Gjithsesi, merrni gjithçka, dhe rezultatet mund të duken mjaft bindëse.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Software

Sigurisht një nga karakteristikat e tjera, dhe mjaft të mëdha, të reja në iPhone Xs është iOS 12. Unë nuk do të detajoj çdo gjë që është e re këtu, sepse do të kopjoj atë që është shkruar mbi në përmbledhjen tonë iOS 12.

Mjafton të thuhet, megjithatë, se disa theksime vlen të përmenden. Më pëlqen funksioni i ri i ekranit, i cili ju lejon të mbani në krye të përdorimit ose abuzimit të smartfonëve tuaj. Aplikacionet e reja të shkurtra janë gjithashtu intriguese, duke shtuar një nivel automatizimi të ngjashëm me IFTTT në iPhone dhe duke lejuar përdoruesit të bëjnë makro dhe të shtojnë ikonat shkurtore në fjale desktop ose shkurtore për Siri.

Rishikimi i Apple iPhone Xs: Aktgjykim

Apple iPhone Xs, ashtu si Xs Max, është një smartphone i shkëlqyeshëm. Nëse jeni në mënyrë të vendosur një tifoz iPhone, por preferoni një ekran më të vogël, atëherë nuk do të jeni të zhgënjyer.

Ajo ka një jetë shumë më të mirë të baterisë sesa iPhone X, një aparat fotografik më i mirë me fotografi të portreteve më të mira, aftësi HDR dhe video, dhe është edhe një interpretues më i shpejtë. Nëse vjen nga një iPhone 7 ose një 6s, është një hap edhe më i madh përpara.

Nëse do të kisha paratë, dhe do të bëja zgjedhjen midis kësaj dhe iPhone Xs Max, do të ishte kjo e fundit çdo herë. Është e shtrenjtë, po, por jo shumë më e shtrenjtë. Nëse do ta shpenzoni këtë shumë në një telefon, mund të dilni edhe më shumë. Çfarë është 100 në mes të miqve, në fund të fundit?

Burim

Faqet Post

Tags:

Lini një Përgjigju

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.