HP Specter Folio rishikim: Duart në me konvertimin e ri të veshur me lëkurë të HP-së

Specter Folio i HP-së është një laptop i lidhur me lëkurë, por a do ta rindërtoj PC-në me të vërtetë?

Folio HP Specter është laptopi më i ri i prodhuesit të Kalifornisë për 2018. Së pari u zbulua, në vend të papritur, në "PC Reinvented" ngjarjen e HP-së në Nju Jork më 1 Tetor, ky është një laptop i veçantë 2-in-1 i konvertueshëm me një shasi që është bërë nga një bashkim i aluminit dhe lëkurës.

Rishikimi i Folio HP Specter: Specifikimet kryesore, çmimi dhe data e lëshimit

 • 13.3in, 1,920 x 1,080, ekran IPS prekje
 • 8th Gen Intel Core i5 ose Core i7 procesorë
 • Intel UHD Graphics 615
 • 256GB PCIe SSD
 • 8GB RAM
 • 1 USB 3.1 Lloji i tipit C dhe 1 USB 3.1 Lloji i portit A
 • 320 x 234 x 15mm, 1.49kg
 • Bang & Olufsen katër folës
 • Windows 10 Faqja kryesore
 • Çmimi në Mbretërinë e Bashkuar: TBC ($ 1,299 - $ 1,499)
 • Data e lëshimit në Mbretërinë e Bashkuar: Nëntor (E disponueshme për parapagim në SHBA tani)

Rishikimi i Folio HP Specter: Dizajn, karakteristika kryesore dhe përshtypjet e para

"Vintage meets technology", kjo është motoja që HP po përdor për të përshkruar të konvertueshme të saj të ri të veshur me lëkurë, duke e quajtur edhe laptopin e saj të ri "përtej përshkrimit". Për qëllimet e këtij shqyrtimi praktik, megjithatë, unë do të bëj më të mirën time.

Dizajni i Specter Folio është padyshim një gjë e pazakontë; në vend të një laptopi me një rast lëkure të jashtme, lëkura është shkrirë në shasi metalike dhe si rezultat, nuk mund të hiqet. Kjo është ajo që HP e quan një "martesë të metaleve dhe lëkurës"; komponentët e brendshëm janë lidhur me fshehjen e lopës, e cila ka për qëllim ta bëjë laptopin më fleksibël nga dizajni. Për fat të keq, për vegjetarianët dhe veganët, nuk ka alternativë të faux-lëkurë në dispozicion.

Ashtu si me shumicën e laptopëve të konvertueshëm, foleti i spektrit mund të përfshihet në tre mënyra të ndryshme të shikimit. Modaliteti i laptopit me molusqa standarde nuk kërkon shumë shpjegime, megjithëse jam habitur nga mungesa e fleksibilitetit gjatë kohës sime të shkurtër me pajisjen. Duke kërkuar si një portofol të madh prej lëkure, ekrani lidhet magnetikisht me tastierë - ashtu si Surface Book 2 i Microsoft - por mund të shkëputet dhe të paloset në pozicione të ndryshme. Gjatë demo tim, ekrani ishte palosur banesë për përdorim si një tabletë dhe gjithashtu u soll përpara, duke qëndruar para tastierës, por pas prekës, duke e transformuar Specter Folio në një pajisje të shikimit medial.

Ekrani IPS me prekje me prekje 13.3in duket i bukur dhe i gjallë në përshtypjet e para dhe përgjigjet mirë për të prekur inputet. Shfaqja e rezolucionit Full HD (1,920 x 1,080) gjithashtu dukej e shkëlqyer, madje edhe në zonën demonstrative shumë të ndezur. I veshur në një shtresë Gorilla Glass 4 për mbrojtje shtesë nga pika dhe goditje, ekrani gjithashtu nuk i merr shenjat e gishtave të yndyrshëm aq lehtë sa pjesa tjetër e alternativave hibride. Stilolaps HP Digital Pen është po aq funksionale, dhe ju mund të përdorni pjesën e sipërme të lapsit për të fshirë pjesët e vizatimit tuaj dixhital, ashtu si një laps i vërtetë gome.

Specter Folio vjen e pajisur me katër folës të quajtur Bang & Olufsen. Mjerisht, megjithatë, nuk isha në gjendje të testoja plotësisht aftësitë audio të laptopit në katin e shfaqjeve të zhurmshme, por unë do të jem në gjendje të jap opinionin tim për cilësinë e zërit sapo të marr një njësi për shqyrtim.

Po në lidhje me pushtetin? E pra, foleti i HP Specter do të jetë i disponueshëm në dy konfigurime; një me një procesor të tetë të gjeneratës Intel Core i5 dhe një tjetër model paksa-beefier që mundësohet nga një chipset Intel Core i7. Të dyja do të përfshijnë 8GB të RAM për multitasking, 256GB të ruajtjes së shpejtë të PCIe SSD dhe grafikë të integruar Intel UHD 615. Ndërsa unë nuk mund të komentoj plotësisht mbi performancën e laptop deri sa ta drejtoj atë përmes provës sonë të vlerësimit në shtëpi, mund të them se laptopi u ndje i shpejtë gjatë operacionit gjatë kohës sime të shkurtër të shpenzuar me pajisjen.

Unë jam, megjithatë, pak i kujdesshëm në lidhje me potencialin që Specter Folio të mbinxhendet. Pjesa më e madhe e sipërfaqes së saj është e veshur me lëkurë, dhe HP ka vendosur të mos e pajisë laptopin me një tifoz të nxjerrjes termike. Gjithashtu nuk ka boshllëqe apo prerje në zorrën e lëkurës së Folio për ngrohjen e makinës për t'u arratisur. Në vend të kësaj, HP përfshin një bar të transferimit termik metalik në buzë të pasme të laptopit, por, përsëri, kjo është e veshur me lëkurë.

Megjithatë, sigurisht që është mjaft i lëvizshëm për të mbajtur me vete gjatë gjithë ditës, duke peshuar në vetëm 1.5Kg. Gjithë ditët janë gjithashtu sa kohë mund të prisni të përdorni Specter Folio në një pagesë të vetme, me një jetë të raportuar të baterisë mes orëve 18 ose 19 të përdorimit të moderuar. Duke marrë parasysh HP Spektri 13 ishte larg nga një kampion baterish në krahasim me pajisjet e tjera në rangun £ 1,500, do të ishte interesante të shihet nëse Specter Folio mund të bëjë më mirë.

Rishikimi i Folio HP Specter: Aktgjykimi i hershëm

Ndërsa është shumë herët të thuhet se si do të jetë ky laptop në aspektin e performancës, dizajni primar i një modeli të veçantë të Specter Folio padyshim do të lakmohet nga ekspertët që e vlerësojnë luksin në laptopët e tyre.

Për shkak të funksioneve shumëfunksionale të Specter Folio, unë mund të shoh atë duke u bërë vetëm bileta për profesionistët që duan një laptop për të dy punë dhe për përdorim personal, duke tërhequr shikime admiring nga shokët e udhëtarëve në udhëtimin e trenit në punë . Modeli 4K, i disponueshëm në dhjetor të këtij viti, do të jetë gjithashtu një për të mbajtur një sy.

Me modelin e Full HD që po ngatërron plazhet në Mbretërinë e Bashkuar në nëntor, nuk e dimë sa do të kushtojë Specter Folio kur të arrijë. Miqtë tanë të teknologjisë së dashuruar në anën tjetër të Atlantikut, megjithatë, mund të parandalohejnë Specter Folio tani me konfigurime duke filluar nga $ 1,299.

Burim

Faqet Post

Lini një Përgjigju

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.