iOS 13 data e lëshimit dhe thashethemet: Duke parë të ardhmen e sistemit operativ të Apple

Ne do të shohim një version të ri të iOS në 2019, prandaj cilat ndryshime mund të presim?

Apple sapo ka lëshuar iOS 12 së bashku me një swathe të pajisjeve të reja: iPhone XR, iPhone Xs, Xs Max, dhe Seria Apple Watch 4. Sistemi i ri operativ është një evolucion më tepër se një revolucion, me përmirësime që më së shumti vijnë në anën e performancës sesa në ndonjë ndryshim rrënjësor.

Pavarësisht nga lirimi i fundit, ne tashmë po shohim zëra për zëvendësimin e saj, me të folur se karakteristikat e mëdha dhe ndryshimet në dizajn janë shtyrë nga iOS 12 kështu që Apple mund të përqëndrohet në çështjet e performancës dhe të gabimeve. Duket sikur iOS 13 do të shohë ndryshimet më radikale në sistemin operativ që nga iOS 7.

Pra, lexo për një përmbledhje të të gjithë informacionit në dispozicion, thashethemet dhe lajmet, në lidhje me iOS 13.

iOS 13: Data e lëshimit

Apple është shumë e parashikueshme me njoftimin e tyre për iOS dhe orarin e lëshimit. Ne zakonisht dëgjojmë për versionin e ri të iOS-it në ngjarjen e tyre WWDC, prandaj presim njoftimin e parë në qershor të 2019. Pas një vrojtimi të ndërtuar për zhvilluesit, përditësimet e OS vijnë tek konsumatorët e përditshëm së bashku me iPhone-të e reja të Apple që janë zbuluar në ngjarjet e tyre në mes të shtatorit. Pra, duke ndaluar disa ndryshime dramatike, ne do të shohim iOS 13 në shtator 2019.

iOS 13: Karakteristikat

Bloomberg kontribues Mark Gurman zbuloi se iOS i ri, i cili është duke u zhvilluar nën emrin e koduar 'Yukon', do të shfaqë një ekran plotësisht të ridizajnuar në shtëpi. New homescreen thuhet të jetë quajtur 'trampolinë' dhe u përqëndrua në iPad, me formatimin e destinuar për të rritur produktivitetin.

Deklaratat e Gurman, i cili ka një rekord të fortë me rrjedhjet e Apple, gjithashtu vërtetojnë një raport të mëparshëm AXIOS. Në këtë raport, Axios gjithashtu vuri në dukje se foto-marrja, ndarja dhe përpunimi i iOS-it do të përditësoheshin, si edhe në UI në makinë dhe aplikacionet kryesore si posta.

Duke supozuar se ndërfaqja është portuar në iPhone, do të ishte ndryshimi më radikal i ndërfaqes që nga iOS 7 gjithë rrugën prapa në 2013.

Gurman ka konfirmoi gjithashtu se po punohet për një projekt për të siguruar përkrahje ndër-platformë ndërmjet iOS 13 dhe macOS 10.15. Codenamed 'marzipan' në një moment dhe fillimisht parashikohej të ishte pjesë e iOS 12, kjo përkrahje ndër-platformë do t'i lejonte zhvilluesit të krijonin aplikacione që punojnë në të gjithë iPhone, iPad dhe Mac - një zhvillim i ri emocionues.

Përmirësimet për funksionalitetin e Pencilit të Apple janë gjithashtu të mundshme, duke qenë se është lëshuar tre vjet më parë. Kjo është për shkak të një përditësim, por ende nuk ka asnjë thashetheme për këtë.

Së fundi, nëse jeni në emojis atëherë mund të jeni në fat me iOS 13, i cili pritet të përfshijë një numër të ri. Emoji Consortium kandidatët e lëshuar kohët e fundit për 2019, të cilat përfshijnë një fytyrë yawning, qen udhëzues, një flamingo dhe një kub të akullit. Apple është anëtar i Grupit Punues Unicode, që do të thotë se është një anëtar aktiv i Konzorciumit Emoji.

Ne do të përditësojmë këtë artikull me më shumë zëra ndërsa afrohemi me datën e lëshimit të iOS 13.

Burim

Faqet Post

Lini një Përgjigju

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.